Kowarskie Kopalnie

Niedaleko Karpacza położone jest małe miasteczko. Mimo że dziś nie jest szczególnie znane kiedyś było cenionym ośrodkiem przemysłowym, a jeszcze nie tak dawno miejscem gdzie wydobywano Uran.

Kowary, bo nich mowa, to malowniczo położone miejsce, ukryte między Karkonoszami a Rudawami Janowickimi. Bardzo ciekawym i znaczącym punktem historii Kowar była działalność Zakładów Przemysłowych R 1. Jednak od początku…

W górnej części rzeki Jedlicy, tuż poniżej szosy biegnącej do przełęczy Okraj, w roku 1950 odkryto główne i najbogatsze złoże uranu - „Podgórze” . Następnie wydrążono sztolnie nr nr 16″, “nr 17″, “nr 18″, “nr 19″ i w 1951 roku rozpoczęto eksploatacje, która trwała przez kolejnych 7 lat.

W całej kopalni “Podgórze” wykonano ogółem około 34 000 metrów wyrobisk, wydobyto 140 000 ton rudy, z której uzyskano prawie 200 000 kg czystego uranu. Sztolnie “nr 19″ i “19a” to największy i najciekawszy obiekt podziemny w rejonie Kowar.

Aktualnie w sztolniach 19 i 19a działa Podziemna Trasa Turystyczna Kowarskie Kopalnie. Od maja 2011 można bezpiecznie zwiedzać i podziwiać podziemia. Trasa o długości 1600 m. i czasie przejścia około 1 godziny dostarcza wielu pięknych widoków, a przewodnicy, którzy są prawdziwymi pasjonatami tego miejsca fantastycznie przekazują historię i ciekawostki z działalności Kopalni. Zobaczymy tu między innymi ekspozycje sprzętów górniczych oraz minerałów półszlachetnych występujących w Sudetach. Finalnie dochodzimy do szybu łączącego różne poziomy wyrobiska. Właśnie to miejsce zostało niedawno zbadane przez nurków.

Znakiem rozpoznawczym Kowarskich Kopalń jest również oryginalnych rozmiarów, replika pierwszej bomby atomowej , zbudowanej z kowarskiego uranu.

Czy Kowary przebiją Karpacz? Nie wiem, pod względem bazy noclegowej czy gastronomicznej z pewnością dużo im brakuje, ale nadrabiają historią i klimatem.

Z całą pewnością Kowary są miejscem którego będąc w Karkonoszach pominąć nie można!!!

Dodano: 2013-03-01
Komentarze (0)
Dodaj komentarz