Majówka w stolicy Dolnego Śląska, czyli co warto zobaczyć we Wrocławiu

Długi weekend majowy to okazja do wyjazdu z Karpacza do Wrocławia - stolicy Dolnego Śląska. To majestatyczne, stare miasto oferuje swoim gościom doskonałe zaplecze turystyczne oraz bardzo dużo zabytków i atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wrocław to jedno z najstarszych miast w Polsce. W jego obrębie znajduje się 112 mostów i 12 wysp, które są znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Turyści przybywają tutaj aby podziwiać piękną architekturę, sakralne i świeckie zabytki oraz odnaleźć wszystkie wrocławskie krasnale.

Zabytki Wrocławia

Wrocław jest miastem pełnym zabytków i pozostałości historycznych, z których wiele pochodzi z II wojny światowej. Pierwszym miejscem, w które powinieneś się udać po przyjeździe do Wrocławia, jest Rynek. Podobnie jak w Krakowie, tak również we Wrocławiu Rynek tętni życiem w dzień i w nocy. W jego centrum znajduje się zabytkowy budynek Starego Ratusza, utrzymanego w stylu gotyckim. Cały plac z każdej strony otaczają kamienice, a najsłynniejsze z nich to Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Siedmioma Elektorami oraz dom towarowy braci Barasch, w którym obecnie znajduje się dom handlowy Feniks. W obrębie Rynku znajduje się kilkadziesiąt restauracji, serwujących dania kuchni lokalnej i światowej.

W niedalekiej odległości od Rynku znajduje się Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela. Została wybudowana w stylu gotyckim, jednak we wnętrzu widać wyraźne wpływy epoki baroku i współczesnych działań restauracyjnych. Podczas zwiedzania archikatedry możesz wypożyczyć zestaw audio tour, dzięki któremu dowiesz się więcej na temat historii kościoła. Dla turystów dostępna jest też wieża widokowa - możesz na nią wjechać windą, a z tarasu podziwiać widok na całe miasto.

Archikatedra jest częścią zabytkowej dzielnicy Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. Na Ostrowie zobaczysz wiele zabytków sakralnych, np. Kościół pw. św. Idziego w stylu romańskim, kościół św. Bartłomieja lub Pałac Arcybiskupi. To też dobre miejsce na odpoczynek, refleksję i spacer - wokół zabytków znajdują się tereny zielone i Wyspa Słodowa. Jedną z najsłynniejszych atrakcji Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski, który łączy Ostrów z Wyspą Piaskową. Most ten jest wyjątkowy, ponieważ wielu zakochanych zostawia na nim kłódki, symbolizujące łączącą ich miłość.

Będąc we Wrocławiu nie możesz pominąć obiektu, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - Hali Stulecia. Ta monumentalna konstrukcja zaprojektowana przez Maxa Berga to centrum kulturalne, oświatowe, biznesowe i historyczne. Sam budynek powstał w XX wieku, jednak jego wartość dla miasta jest ogromna - to w nim odbywają się liczne koncerty, targi branżowe, wystawy i konkursy. Przed Halą Stulecia znajduje się Iglica o wysokości ponad 96 m i wadze około 44 ton, a obok zlokalizowana jest Pergola, ze słynną Fontanną Multimedialną.

Wrocław dzieciom

Wrocław jest miastem rodzinnym, dlatego znajdziesz tu wiele atrakcji dla dzieci. Najbardziej popularną jest Wrocławski Park Zoologiczny. Na wizytę w tym miejscu zarezerwuj kilka godzin - na ogromnym terenie żyje tam 10 tys. zwierząt będących przedstawicielami ponad 1100 gatunków. Najwięcej emocji, nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych, budzi Afrykarium - unikatowe oceanarium, w którym można podziwiać gatunki zwierząt zamieszkujących Czarny Ląd. Wśród nich znajdują się nie tylko ryby, ale również hipopotamy, pingwiny, żółwie, krokodyle i manaty.

Atrakcją dla całej rodziny będzie wizyta w Aquaparku - kompleksie sportowo-rekreacyjnym, w którym znajdują się baseny rekreacyjne i sportowe, saunarium oraz strefa fitness. Dla najmłodszych dostępna jest Dziecięca Zatoka, z której mogą korzystać dzieci już od 4. m.ż. Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych i małych dzieci.

Infrastruktura turystyczna - noclegi, restauracje, komunikacja

Przyjazd na majówkę do Wrocławia wiąże się z rezerwacją noclegu w jednym z miejscowych obiektów. Na terenie miasta znajduje się kilkadziesiąt hoteli o różnym standardzie, w tym hotele czterogwiazdkowe, np. Haston City Hotel lub Hotel InVite i pięciogwiazdkowe - Hotel Sofitel. Ze względu na duże zainteresowanie, warto zdecydować się na nocleg we Wrocławiu nawet na kilka tygodni przed planowaną wizytą. Wśród oferty noclegowej, którą znajdziesz na: https://noclegi.pl/wroclaw znajdują się również hostele i w pełni umeblowane i wyposażone apartamenty na wynajem.

Wybierając nocleg we Wrocławiu zwróć uwagę na lokalizację wybranego miejsca. Największą popularnością cieszą się obiekty położone w bezpośredniej okolicy Starego Miasta i Rynku, jednak te nieco oddalone od głównych atrakcji często proponują niższe ceny. W obrębie miasta funkcjonuje komunikacja miejska, dlatego nawet z obrzeży dojedziesz do centrum w około 45 minut.

Bogate zaplecze turystyczne obejmuje nie tylko obiekty noclegowe, ale również restauracje, punkty informacyjne i przewodniki. Po mieście warto poruszać się komunikacją miejską lub pieszo, co da ci możliwość podziwiania jego uroków.

Dodano: 2019-05-06
Komentarze (0)
Dodaj komentarz