Miasto Zdobywców

Pasjonaci gór, polscy himalaiści doczekali się w kraju swojego miejsca. To Skwer Zdobywców w Karpaczu, który upamiętnia górskie dokonania wielkich rodaków.

Skwer znajdujący się tuż przy Urzędzie Miasta, na ul. Konstytucji 3 maja 54, tworzą odbite w brązie ślady butów wyprawowych rodzimych himalaistów. Każdy może je zobaczyć, a nawet dotknąć. Karpacz to w końcu miasto ludzi gór, dlatego trudno o lepsze miejsce, w którym można by uhonorować w podobny sposób pasję, wysiłek i hart ducha zdobywców szczytów. Jak dotąd swoje ślady pozostawili w karkonoskim kurorcie następujące osobistości polskiego himalaizmu:

Maciej Berbeka
Eugeniusz Chrobak
Leszek Cichy
Anna Czerwińska
Andrzej Czok
Artur Hajzer
Zygmunt Andrzej Heinrich
Bogdan Jankowski
Halina Kruger- Syrokomska
Jerzy Kukuczka
Janusz Kurczab
Aleksander Lwow

Janusz Majer
Piotr Morawski
Bogusław Ogrodnik
Anna Okopińska
Krystyna Palmowska
Maciej Pawlikowski
Ryszard Pawłowski
Tadeusz Piotrowski
Piotr Pustelnik
Wanda Rutkiewcz
Janusz Skorek
Krzysztof Wielicki
Wojciech Wróż
Dariusz Załuski
Andrzej Zawada

W 2010 roku natomiast, z okazji 30. rocznicy polskiej wyprawy na Mount Everest, na skwerze odsłonięto także Zimowy Kamień Everestu. Piękna tradycja upamiętniania tak wielkich, ale i mniejszych wyczynów to jedynie jeden z przykładów świadczących, że Karpacz to rzeczywiście miasto ludzi gór, nie tylko z nazwy. Funkcjonuje tu bowiem Szkoła Górska (w schronisku PTTK Samotnia), w której mistrzami są zarówno uznani himalaiści, jak też doświadczeni instruktorzy czy lawinoznawcy. Może właśnie tu, w Karpaczu, warto zacząć swoją górską przygodę?...

Dodano: 2014-01-23
Komentarze (0)
Dodaj komentarz