Miejsca warte zobaczenia w Karpaczu

Oto dziesięć miejsc, które wyróżniają Karpacz na tle innych miejscowości turystycznych i stanowią o jego atrakcyjności w oczach tak turystów, jak i samych mieszkańców. Bogata i ciekawa historia, bliskość unikalnej karkonoskiej przyrody- to tylko niektóre z zalet tych miejsc... Zachwalać można by długo. Oczywiście najlepiej zobaczyć osobiście! :)

1. Świątynia Wang- Zachwyca oryginalnością i egzotyką architektury. Zbudowana została w średniowiecznej Skandynawii- na przełomie XII i XIII wieku. W XIX wieku stanęła w Karpaczu za sprawą miejscowej arystokratki- Fryderyki von Reden. Aktualnie mieści się tutaj parafia ewangelicka, która stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska.

2. Biały Jar (1150- 1370)- Jest to głęboko wcięta dolina, leżąca nieopodal Schroniska "Strzecha Akademicka". Środkiem Białego Jaru płynie Złoty Potok. Często schodzą tu lawiny, dlatego szlaki turystyczne prowadzące przez Biały Jar, w porze zimowej są zamykane (zimą 1969 roku, lawina zasypała tu 19 osób).

Ośrodek narciarski "Stacja Narciarska Winterpol w w Karpaczu", usytuowany jest u podnóża doliny, której zawdzięcza swą nazwę. To miejsce co roku przyciąga amatorów białego szaleństwa. Nieopodal wyciągu Doppelmayr, należącego do Ośrodka, mieści się Rezydencja Biały Jar. Jest to stylowo urządzony gościniec, w którym poczuć można klimat górskiego hotelu z lat 20. Spragnieni odpoczynku, mogą tu zanocować, a głodni- spróbować karkonoskich specjałów w restauracji gościńca. Siły witalne, zregenerować zaś można w tutejszym Spa. Nazajutrz warto wyruszyć na kolejną górską wyprawę (Rezydencja znajduje się przy rozwidleniu szlaków).

3. Western City- czyli Dziki Zachód na Dolnym Śląsku! Western City znajduje się w Ściegnach, koło Karpacza. Każdy może przeżyć tu niezapomnianą przygodę, wcielając się w rolę trapera, poszukiwacza złota, czy też szeryfa. W tym oryginalnym Parku Rozrywki można spróbować swoich sił w ujeżdżaniu mechanicznego byka, strzelaniu z indiańskiego łuku, czy rzucaniu lassem. Dzieci zapewne ucieszy informacja o końskiej przejażdżce- oczywiście pod czujnym okiem kowbojów (stadnina liczy 40 koni). To zaledwie kilka atrakcji, jakie oferuje miasteczko.

4. Miejskie Muzeum Zabawek- zainteresuje zapewne dzieci, jak i dorosłych. Jakie, cenne przedmioty, można w nim odnaleźć? Lalki, stare misie, zabytkowe zabawki- wszystko to w ciekawych aranżacjach. Muzeum powstało w 1995 roku. Dużą rolę w rozpoczęciu jego działalności odegrały zbiory Henryka Tomaszewskiego- mima oraz inicjatora Teatru Pantomimy Wrocławskiej. O bajkową scenografię zadbał Kazimierz Wiśniak.

5. Muzeum Sportu i Turystyki- Prężnie działa od 1974 roku. Wyprawa do tej placówki, to niezapomniana lekcja historii- muzeum to skupia bowiem eksponaty, pamiątki oraz dokumentację, dotyczące rozwoju sportu i turystki w Karkonoszach. Historię sportu i turystyki odkryć pozwalają zgromadzone tu monety, odznaki, sztandary, archiwalne czasopisma... I wiele innych.

6. Śnieżka- Królowa Karkonoszy:) Góruje nad Karpaczem z wysokością 1602 m.n.p.m. To także najwyższy szczyt w Czechach. Śnieżka zbudowana jest z granitów i hornfelsów, co nadaje jej charakterystyczny, strzelisty kształt. Klimat, jaki tu panuje, jest niezwykle podobny do klimatu subpolarnego. Po dotarciu na szczyt góry, warto odwiedzić Kaplicę św. Wawrzyńca oraz Obserwatorium Meteorologiczne.

7. Pielgrzymy- Ta formacja skalna, przypomina swoim kształtem podążających gdzieś wędrowców. Swoją charakterystyczną rzeźbę, te trzy stojące w szeregu skały, zawdzięczają erozji i działalności wiatru. Na zewnętrznej części tych skał, znaleźć można liczne kociołki wietrzeniowe. Do Pielgrzymów dojść można od Świątyni Wang (przez Polanę).

8. Dziki Wodospad- Przebywanie w tym miejscu, pomaga szczególnie osobom potrzebującym ukojenia nerwów i spokoju. Dziki Wodospad znajduje się w pobliżu donej stacji kolei linowej na Kopę. Podziwiać tu można spadającą wodę, ktora układa się w specyficzne kaskady. Wodospad ten powstał ze spiętrzenia wód rzeki Łomnicy- pełni funkcję zapory, która chroni Karpacz przed skutkami ewentualnych powodzi.

9. Samotnia- niewątpliwie najpiękniejsze schronisko w Karkonoszach. Samotnia znajduje się w Kotle Małego Stawu (ten kocioł to drugi, co do wielkości, kocioł polodowcowy w Karkonoszach). Staw, znajdujący się nieopodal Schroniska, pozostaje skuty lodem przez większą część roku. Warto odwiedzić ten malowniczo położony obiekt turystyczny.

10. Słonecznik- zwarta grupa skalna, położona na Drodze Przyjaźni Polsko- Czeskiej. Słonecznik dobrze widzialny jest z wielu miejsc w Kotlinie Jeleniogórskiej. Niegdyś słońce, górujące nad skałkami, oznajmiało pracującym w polu porę południową- stąd właśnie wzięła się właśnie nazwa tej formacji. Fragmenty skał, najbardziej położone na północ, swoim kształtem przypominają sylwetkę pogrążonego w rozmyślaniach człowieka.

Dodano: 2014-01-28
Komentarze (0)
Dodaj komentarz