Modernizacja Kolejki Linowej na Kopę

Po trzech latach kompletowania dokumentów i wymiany korespondencji pomiędzy Miejską Koleją Linową i Gminą Karpacz, zapadła pozytywna decyzja w sprawie Kolejki Linowej na Kopę.


Stary wyciąg został wybudowany w 1959 roku i jest pierwszym wyciągiem w polskich Sudetach. „Zbyszek” jest wyciągiem 1 – osobowym liczącym 2230 m o przepustowości 600 os./h i różnicy wysokości 530 m.


W planach modernizacji znalazł się nie tylko pomysł przebudowy samej kolejki linowej „Zbyszek”, ale też przebudowa wyciągów narciarskich „Jan”, „Euro”, i „Grosik”, wykonanie dojazdu do nartostrady Liczyrzepa”, korekta łączników między nartostradami „Liczyrzepa” i „Jan”, przedłużenie wyciągów Narciarskich „Euro” i „Jan”, korekta dolnego odcinka dojazdu do nartostrady „Złotówka”, wykonanie systemu sztucznego dośnieżania w poszczególnych częściach nartostrady „Jan” oraz kilka innych usprawnień.


Szczegółowe warunki rozbudowy zostały zawarte w bogatej dokumentacji. Najważniejszą kwestią rozbudowy jest dbałość o środowisko naturalne i wykonanie wszystkich prac w sposób jak najmniej w nie ingerujący.


Decyzja o przebudowie wyciągu została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców miasta, którzy w dużej mierze żyją z turystyki i liczą, że nowy wyciąg przyciągnie więcej turystów. Pojawiały się komentarze mówiące żartobliwie, że stary wyciąg był ważnym muzeum oraz reliktem PRL-u i absolutnie nie powinno się z nim nic robić. Inni już bardziej poważnie komentowali, że Karpacz nie mając nowoczesnego wyciągu traci wielu turystów, którzy wybierają naszych południowych sąsiadów z nowoczesnymi wyciągami i nartostradami.

Dodano: 2014-02-19
Komentarze (0)
Dodaj komentarz