„Może byś tak Damian wpadł popedałować?” - Górska rowerowa kraina

  • Karpacz
  • Blog
  • „Może byś tak Damian wpadł popedałować?” - Górska rowerowa kraina

Promocja zdrowego trybu życia w naszym pięknym kraju przybiera na sile z każdym rokiem. Choć w kwestiach dbałości o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną jako naród ciągniemy się w ogonku Europy, jest coraz lepiej. Polska biega, Polska jeździ na rowerze, mamy też Ewę Chodakowską, trenerkę wszystkich polaków, która za pomocą swojego skalpela i killera zaszczepia w nadwiślańskim narodzie kult zdrowego ciała.

Miejscowości turystyczne wychodząc naprzeciw polskiemu dążeniu do zdrowia i oferują szerokie możliwości aktywnego spędzania czasu. Jedną z nich jest jazda na rowerze, z powodzeniem promowana w Karkonoszach na różne sposoby.

Mnogość tras przebiegających przez Izery oraz Karkonosze pozwala zrozumieć przyjezdnym ideę „Rowerowej Krainy”, w której czeka blisko 450 kilometrów przeznaczonych dla rowerzystów dróg, rozdzielonych na 19 tras, przebiegających przez Izery i Karkonosze. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno ci chcący ambitnie zdobywać coraz trudniejsze odcinki, jak i miłośnicy rodzinnych wycieczek turystyczno-krajoznawczych.
W okresie wakacyjnym w górskich kurortach Dolnego Śląska odbywają się imprezy oraz zawody dla rowerzystów. Doświadczeni cykliści mogą wziąć udział we wjeździe na Śnieżkę lub z zawrotną prędkością zjeżdżać w dół podczas zawodów downhillowych. Inni wolą rampy i skocznie lub ekstremalne skoki do wody, emocjonujące zarówno dla zawodników, jak i publiczności.

Poza zawodami organizowane są również takie ciekawe przedsięwzięcia jak np. Jeleniogórska Parada Rowerów Retro. Spotkać tam można miłośników zabytkowych bicykli z Polski i zagranicy. Poza rowerami z dawnych lat większość z uczestników przebranych jest również w stosowne stroje.
O znaczeniu regionu na rowerowej mapie Polski doskonale może zaświadczyć Henryk Sytner, ekspert od krzewienia kultury fizycznej, jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy Kanału Trzeciego Polskiego Radia. Jest on twórcą posiadającego wieloletnie tradycje konkursu „Wakacje na dwóch kółkach” i często z laureatami swojego przedsięwzięcia odwiedza szlaki Rowerowej Krainy.

Naprzeciw górskiej „roweromanii” wychodzą też lokalni przedsiębiorcy, umożliwiając przyjezdnym wypożyczenie rowerów. Już od kilkudziesięciu złotych dziennie. Niedawno w Karpaczu powstała pierwsza wypożyczalnia rowerów elektrycznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób o słabszej kondycji. Dzięki specjalnemu mechanizmowi ich wysiłki są wspomagane przez napędzany baterią silnik. Rozwiązanie nie zwalnia całkowicie z pedałowanie, jednak wspomaga włożony w nie wysiłek.

„Rower jest wielce ok” – śpiewał Lech Janerka — a tekst sprzed prawie dziewięciu lat, również dziś znajduje potwierdzenie w praktyce.


GDZIE WYPOŻYCZYĆ ROWER W KARPACZU?

Hotel Mercure Skalny, tel.75 75 27 000
ul. Obrońców Pokoju 5 wypożyczenia kijów do

Sandra Spa, tel.75 75 19 162
ul. Obrońców Pokoju 3

Karkonoska Szkoła tel.514 285 230
ul. Szkolna 7


GDZIE WYPOŻYCZYĆ ROWER W SZKLARSKIEJ PORĘBIE:

Sebastian Głodek, tel.792 251 705
ul. Wzgórze tel.504 566 055
Paderewskiego 5

Stacja Jakuszyce, tel.668 667 088
Polana Jakuszycka

Pathar, tel.888 721 883
ul. Jedności Narodowej 15

Dodano: 2014-06-05 11:48:57

Komentarze (0)
Dodaj komentarz