Na co zwrócić uwagę przy wyborze nosidełka turystycznego?

Nosidełko turystyczne nie jest jedynie kolejnym typem sprzętu turystycznego - to akcesorium, które otwiera niejednej parze rodziców drogę do kontynuowania podróżniczych pasji. Korzystanie z tego udogodnienia jest jednoznaczne z pożegnaniem ograniczeń, które zdają się pojawiać w życiu osób opiekujących się małymi dziećmi. Nosidełko turystyczne swoim istnieniem udowadnia, że można pogodzić rodzicielstwo z rozwijaniem własnych pasji. Dowodzi, że wakacji wcale nie trzeba spędzać w miejskiej dżungli, a można udać się na podbój turystycznych szlaków wśród malowniczych okoliczności przyrody. Gdy tylko dziecko jest na takim etapie rozwoju, że siedzi już samodzielnie i nie ma kłopotów z utrzymaniem tej pozycji przez dłuższy czas, można zacząć rozglądać się za takim akcesorium.

Ale jakie nosidełko turystyczne wybrać?

Ideę nosidełka turystycznego można wytłumaczyć jako dość pomysł na skrzyżowanie plecaka na stelażu z dziecięcym fotelikiem. To sprzęt, dzięki któremu zrelaksowane i czujące się bezpiecznie dziecko, jest niesione przez rodzica, dźwigającego całą konstrukcję na plecach. Brzmi to niezbyt komfortowo, ale już rzut oka na oferty producentów takich przedmiotów przekonuje, że jak wiele trudu zadają sobie producenci, by stworzyć sprzęt odpowiadający preferencjom szerokiego grona potencjalnych użytkowników. Wybór wśród nosidełek jest tak duży, że nietrudno poczuć się zagubionym wśród całego bogactwa dostępnych możliwości. Ale szukając sprzętu realizującego ideę bezpiecznego, funkcjonalnego nosidełka turystycznego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych detali. To bardzo ważne, by nosidełko miało:

 • system regulacji w obrębie siedziska - by możliwe było dostosowywanie go do aktualnych potrzeb
 • stabilny stelaż, najlepiej taki, który umożliwi postawienie nosidełka na ziemi
 • strzemiączka lub bardziej masywne podstawki, na których dziecko może oprzeć nóżki - to ważne nie tylko dla wygody malucha, ale też zdrowia jego układu ruchu
 • pasy, które odpowiednio mocno trzymają dziecko w miejscu, ale jednocześnie nie przysparzają mu uczucia niewygody i skrępowania
 • miły w dotyku materiał wyściełający siedzisko - to z nim będzie mieć kontakt delikatna skóra dziecka, ważne by zapraszało do odpoczynku, a nie wywoływało niechciane podrażnienia
 • daszek chroniący główkę dziecka przed zbyt silnym słońcem
 • pokrowiec, który osłoni dziecko przed opadami deszczu
 • kieszonki, w które można wsunąć podręczne, niezbędne rzeczy (lub ulubione zabawki, które umilą podróż albo pomogą zapaść w drzemkę)
 • szeroki, regulowany pas obejmujący biodra rodzica
 • mocny, ale i wygodny pas piersiowy na klatkę piersiową dorosłego
 • wygodne, regulowane szelki dla barków opiekuna.

Wymienione aspekty to rzeczy, które może dość łatwo ocenić dorosły. Trzeba jednak pamiętać, że nosidełko kupuje się nie z myślą o opiekunie, ale przede wszystkim o małej istotce, która ma spędzać dłuższy czas w danym siedzisku. Na wybieranie właściwego modelu nosidełka turystycznego warto poświęcić dostatecznie długą ilość czasu, by dać także dziecku szansę na zdecydowanie, czy czuje się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie. Nie musi to być wcale efekt konsekwencja tego, że na dany sprzęt składają się wszystkie wymagane elementy i udogodnienia. Koniec końców, najistotniejsze jest subiektywne odczucie przyszłego użytkownika, rozstrzygające, czy dane miejsce jest dostatecznie wygodne.

Poszukiwania nosidełka warto podjąć, mając w pamięci listę wymienionych wcześniej aspektów, na jakie wypada zwrócić baczną uwagę. Często sporą pomocą mogą posłużyć opinie ekspertów: wyrażające się głównie poprzez atesty, nagrody i wyróżnienia przyznane poszczególnym modelom. Dobrze jest zdać się na opinie tych, którzy wypowiadają się w specjalistycznej prasie lub opisują własne doświadczenia na tematycznych stronach internetowych, w autorskich blogach. Na podstawie wszystkich tych przesłanek można zgromadzić nawet imponującą ilość dobrych nosidełek - ale ostateczną decyzję warto skonsultować z samym pasażerem tej konstrukcji. To odczucie dziecka powinno rozstrzygać w tej sprawie.

Więcej na temat nosidełek turystycznych znajdziesz tutaj: https://www.nosidelko.com.pl/.

Dodano: 2018-05-24
Komentarze (0)
Dodaj komentarz