Wojna z komarami !

Lato to pora roku ciesząca się chyba największą ilością pozytywnych konotacji. Okres ten kojarzy się z wakacjami, słońcem, ciepłem i odpoczynkiem. Niestety są i wady. Wiele osób na szczycie listy niewygód z pewnością umieści komary.

Znienawidzone przez ludzką populację owady, zdaje się, stoją nad nami w łańcuchu pokarmowym i wysysają prawie jak Urząd Skarbowy lub Zus.
Nieznośne bzyczenie potrafi zirytować nie mniej niż swędzące ślady po ukąszeniach. Samice, żywiące się krwią stałocieplnych ssaków, w tym nas, namierzają swoje ofiary, korzystając z termowizji. Zupełnie jak filmowy predator. Dodatkowo wabi je emitowany przez człowieka dwutlenek węgla.

Wielokrotnie cierpiąc zimowe mrozy, pocieszamy się tym, że przynajmniej niskie temperatury zapobiegną plagom tych wrednych owadów. Błąd. Jak twierdzą entomolodzy jedynie wiosenne chłody mogą zmniejszyć ilość letnich wampirycznych napaści. Oczywiście jako gatunek dominujący na planecie ziemia, człowiek nie pozostaje bezbronny, a walkę z drobnymi wsysaczami krwi jeszcze w latach 40 rozpoczął nie kto inny jak amerykańska armia. To właśnie jej naukowcy opracowali chemiczny środek o nazwie DEET. Jest on obecnie stosowany w większości sztucznych środków przeciw komarom. Nakładany za pomocą aerozolu płyn jest tym bardziej skuteczny im więcej środka DEET zawiera.

Zamiast chemicznych odstraszaczy, możemy stosować również naturalne eteryczne olejki. Eukaliptus oraz goździki to te zapachy, które działają najskuteczniej. Tego typu zabezpieczenie możemy zrobić sami, korzystając z jednego z internetowych przepisów. Warto wcześniej się upewnić, czy nie jesteśmy na nie uczuleni.

Metod ochronnych jest wiele, jednak tylko niektóre należą do skutecznych. Elektroniczne odstraszacze, działające na zasadzie ultradźwięków oraz anty komarowe diety oparte na czosnku, witaminie B1 i cebuli, należy zaliczyć na mało efektywnych. Warte uwagi mogą być za to specjalne zapachowe opaski, tutaj ważne jest jednak ich odpowiednie przechowywanie, aby przez wietrzenie nie utraciły swoich właściwości.

Dobrą metodą pomagającą ukryć naszą obecność przed komarami jest także częste mycie. Choć jak twierdzą niektóry skraca ono życie, eliminuje przyciągający owady pot.
Zanim wyjedziemy na łono natury warto wybrać jedną ze skutecznych i sprawdzonych metod, aby zabezpieczyć się przed niewątpliwym dyskomfortem, wynikającym z aktywności komarzej braci.

Jeden z popularnych polskich youtuberów przeprowadził ciekawy test asortymentu na komary: zapraszam tutaj


Dodano: 2014-06-16
Komentarze (0)
Dodaj komentarz