Na wózku pod samą Śnieżkę? Da się!

Osoby niepełnosprawne, zwłaszcza te poruszające się na wózkach inwalidzkich, wcale nie muszą na każdym kroku czuć ograniczeń wynikających z nieprzystosowanego do ich potrzeb otoczenia. W dzisiejszych czasach, nawet górskie wycieczki są bowiem dla nich w pełni realne i możliwe - wystarczy wybrać się w Karkonosze. Tam, specjalnie stworzony szlak, umożliwia swobodne poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, pozwalając im tym samym, bez zbędnych utrudnień, dostać się pod sam szczyt Śnieżki!


I choć kiedyś było to wręcz niemożliwe, dziś prawie zupełnie zniknęły ograniczenia dla niepełnosprawnych, którzy mają w ambicji prowadzenie aktywnego trybu życia. To, że jesteś sobą poruszającą się na wózku inwalidzkim wcale nie musi bowiem oznaczać, że skończyły się dla Ciebie wszystkie górskie wędrówki i już nigdy nie spojrzysz na panoramę Karkonoszy z wysokogórskich szczytów.

Zero Barier to szlak dla osób niepełnosprawnych, który powstał z myślą o tych, którzy swoją pasję przedkładają ponad wszelkie ograniczenia fizyczne. Rozpoczyna się on tuż przy dolnej stacji kolei linowej prowadzącej wprost na Kopę, która położona jest w połowie drogi na najwyższy szczyt Sudetów. To właśnie tutaj, każdy niepełnosprawny może liczyć na pomoc przy zajęciu odpowiedniego krzesełka oraz przy zapakowaniu wózka na osobne siedzenie. Nie trzeba się jednak martwić - jeśli wsiadanie sprawiać będzie choćby drobne problemy - kolej może zostać w każdej chwili zatrzymana. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, dzięki czemu osoba niepełnosprawna może czuć się bezpiecznie, a obsługa spokojnie pomoże zająć wygodne miejsce na wyciągu. Przejazd trwa około 17 minut, podczas których można rozkoszować się widokami okolicznego krajobrazu.

Na górnej stacji wyciągu - podczas wysiadania - pracownicy wyciągu także oferują profesjonalną pomoc i wsparcie. Twój wózek zostanie odpowiednio przygotowany, a Ty bez problemu ruszysz w dalszą podróż. Następnym etapem jest już bowiem wjazd o własnych siłach wprost do schroniskaDom Śląski. Przygotowany szlak - wyodrębniony z dotychczasowej ścieżki - ma 1,26 km długości, 1 m szerokości i wykonany jest ze specjalnej nawierzchni. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby wózek nie zsuwał się i nie stwarzał zagrożenia dla przemieszczającego się nim turysty. Dzięki temu, można szybko i sprawnie przejechać wzdłuż umieszczonych na odpowiedniej wysokości barierek (0,9 m i 0,75 m) i deski odbojowej (o szerokości 12 cm) oraz w komfortowych warunkach dostać się, o własnych siłach do celu.

Wzdłuż szlaku ustawione są również tabliceedukacyjno-informacyjne. Dzięki zapoznaniu się z nimi, nie umknie Ci żaden interesujący szczegół tej niesamowitej wyprawy. Po dotarciu na miejsce, pozostaje już tylko podziwiać piękne widoki Karkonoszy i malowniczego krajobrazu rozpościerającego się na całą Kotlinę Jeleniogórską oraz górującej nad głową Śnieżki. W schronisku, spokojnie też odpoczniesz, nacieszysz się swoim dokonaniem i nabierzesz sił przed drogą powrotną.

Galeria
Dodano: 2015-07-22 12:34:00

Komentarze (2)
Anonim
24.08.2021 19:03

Niesty toalety w schonisku nie są przystosowane. Jeśli planujesz wjechać tu pod śnieżkę na elektryku to do budynku nie wjedziesz.

Anonim
24.08.2021 19:08

Dodatkowo ścieżka kończy się jakieś 50 m przed schroniskiem. ... I do schoniskua trzeba dojechać po niezłych kamlotach. Inwestycja za grube miliony, anikt nie pomyślał że Wózkowicz też ludź i korzysta z łazienki :) trasa z kopy między krzakami, z pozycji wozka nic nie widać, zero widoków :(

Dodaj komentarz