Najlepsze buty trekkingowe na lato

Lato to świetny czas na wędrówki po górskich szlakach i lasach. Nawet amatorzy wycieczek na świeżym powietrzu muszą jednak uświadomić sobie, jaką rolę dla ich bezpieczeństwa odgrywa dobrej jakości obuwie trekkingowe. Jak wybrać je właściwie, by cieszyć się wakacjami bez kontuzji?

Czym kierować się przy wyborze butów trekkingowych?

W środku wakacji możesz spokojnie kupić tak zwane „trzysezonówki”, które sprawdzą się na wiosnę, lato i jesień. W czasie upalnych dni stopy bardziej się pocą i puchną, przez co łatwiej o otarcia skóry. Kupując więc buty trekkingowe do górskich wędrówek, zwróć szczególną uwagę na:

  • materiał - latem lepiej wybrać buty wykonane z materiału, który zapewni skórze „oddychanie”. Sprawdzą się więc liczne „dziurkowania”, siateczka i ażurowe wstawki,
  • wodoodporność - co prawda większą wagę się przykłada do tego aspektu zimą, to jednak stopy też wymagają zabezpieczenia przed letnim deszczem. Przewiewna membrana odprowadzi wilgoć,
  • podeszwa - tutaj nie ma żadnych odstępstw: musi gwarantować dobrą przyczepność. Różnicą jest tylko to, że w sezonie letnim możemy postawić na buty z mniej agresywnym bieżnikiem,
  • wysokość cholewki - wbrew pozorom w góry nadają się także buty z niską cholewką - wszystko zależy od technologii zabezpieczającej pięty. Buty z wyższą cholewką polecane są na kilkudniowe eskapady oraz na bardziej wymagające tereny.


Dlaczego wybór odpowiednich butów trekkingowych jest tak istotny?

Buty trekkingowe to inwestycja na lata. Warunki atmosferyczne w górach są nieprzewidywalne i nawet w lecie może dojść do nagłego załamania pogody. Kamienie stają się śliskie, co w połączeniu ze złej jakości obuwiem może zakończyć się wypadkiem. Kupno butów trekkingowych to priorytet - zapewniają one bezpieczeństwo w czasie wędrówek, chronią kostki przed skręceniem i skórę przed otarciami. Warto więc zapoznać się szczegółowo z informacjami, na temat interesującego nas modelu i postawić na sprawdzone marki.

Różnice między męskimi a damskimi butami trekkingowymi

Damskie buty trekkingowe są lżejsze, ale nie mniej stabilne. Różnice wynikają z anatomii: kobiety mają niżej położone mięśnie łydek, dlatego damskie obuwie ma większe wycięcie z tyłu buta. Buty trekkingowe dla kobiet wyróżniają się także tym, że są węższe oraz że mają mniejszą przestrzeń w części z palcami.

Buty trekkingowe na lato powinny być wykonane z lżejszych, przepuszczających powietrze materiałów. Bez względu jednak na porę roku, obuwie przeznaczone do długich pieszych wędrówek, powinno gwarantować dobrą przyczepność do podłoża i stabilizować stopy, chroniąc tym samym przed upadkiem.

Dodano: 2018-08-28
Komentarze (0)
Dodaj komentarz