O czym pamiętać przed wyjściem w góry?

Wiele osób lubi spędzać swój czas wolny podczas wycieczek górskich. Taka forma aktywności cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to świetna forma aktywnego wypoczynku dla całej rodziny czy grupy znajomych. Świetnym rozwiązaniem jest jednodniowy wypad lub wycieczka kilku dniowa z opcją nocowania w górskich schroniskach. Warto jednak pamiętać o tym, że góry bywają zdradliwe i niebezpieczne, dlatego trzeba się w odpowiedni sposób przygotować do wyprawy. 

Co warto wziąć na wycieczkę w góry?

Na stronie Góryaktywnie.pl można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat przygotowania do wypraw górskich. Ważną kwestią jest zaopatrzenie się w odpowiedni ekwipunek przed wyjściem. To co warto mieć w plecaku, w dużej mierze zależy od dokładnego terminu wycieczki, a także od jej celu. Inne wyposażenie sprawdzi się podczas spacerów po lekkich, górskich szlakach, a inny podczas wyjścia np. w wysokie partie Tatr. 

Warto jednak pamiętać o kilku niezbędnych elementach, które sprawdzą się bez względu na pogodę:

  1. cieplejsza bluza lub kurtka - pogoda w górach bardzo szybko potrafi się zmienić, warto być przygotowanym na każdą ewentualność, 
  2. apteczka z najważniejszymi rzeczami - podczas wyprawy w góry mogą się przydać plastry na otarcia, woda utleniona, żeby odkazić ewentualne rany, bandaż, tabletki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła itd. 
  3. latarka - nigdy nie wiadomo co się wydarzy na szlaku, czy wycieczka czasem się nie przedłuży, dlatego warto się zaopatrzyć na wszelki wypadek np. w czołówkę, 
  4. powerbank - jeśli w czasie wycieczki zdarzy się coś niespodziewanego, a bateria w telefonie się wyładuje, warto mieć pod ręką powerbanka, 
  5. krem z filtrem - słońce podczas górskich wycieczek potrafi być naprawdę zgubne, aby zabezpieczyć się przed poparzeniami, z pewnością warto mieć przy sobie krem,
  6. jedzenie - nawet jeśli planuje się postoje w schroniskach, warto mieć ze sobą suchy prowiant i zapas wody, chodzenie po górach to duży wysiłek fizyczny, dlatego trzeba się do niego dobrze przygotować, 
  7. dokumenty - dla niektórych mogą się one wydawać zbędne, jednak w razie jakiegoś wypadku czy innego, nieprzewidzianego zdarzenia zdecydowanie mogą się przydać. 

Jak się ubrać na wycieczkę w góry?

Wybierając się na wycieczkę w góry trzeba także pamiętać o właściwym ubraniu. Dobrym rozwiązaniem jest przestrzeganie popularnej zasady "na cebulkę", aby w razie potrzeby można było ściągnąć pewne warstwy lub ubrać, gdy zrobi się chłodniej. 

W pierwszej kolejności dobrze jest założyć specjalną bieliznę termoaktywną, dopasowuje się ona do panującej aktualnie temperatury i skutecznie odciąga wilgoć od ciała. Następną, jeśli jest zimno warto założyć bluzę lub sweter. Warstwą zewnętrzną powinna być kurtka. 

Jeśli chodzi o dół, bez względu na to czy wycieczka w góry ma miejsce w lecie czy w zimie, należy dobrać odpowiednie spodnie, które zapewnią największa wygodę. Nie powinny one krępować ruchów, a ich ważną cechą jest oddychalność. Latem dobrze się sprawdzą krótkie spodenki. Wybierając się w wysokie góry, warto zdecydować się na wybór spodni "2 w 1", które mają możliwość odpięcia nogawek. Na szczycie może być o wiele zimniej, poza tym pogoda w górach szybko się zmienia, dlatego na pewno dobrze się sprawdzą. 

Oczywiście duże znaczenie mają także dodatki, takie jak np. długie, grube skarpety, czy czapka, chustka i rękawiczki. Wiele zależy od pory roku. 

Podczas wycieczek w góry należy też założyć właściwe buty. Warto wybrać modele, które mają bieżnik, wyższą cholewkę, a także są wyprodukowane z materiału, który nie przepuszcza wilgoci. Przed pierwszą wyprawą należy je rozchodzić. 

O czym jeszcze warto pamiętać podczas górskich wędrówek?

Bardzo ważną kwestią związaną z przygotowaniami do wycieczki w góry jest sprawdzenie pogody. W górach aura zmienia się naprawdę błyskawicznie, dlatego monitorowanie pogody jest takie ważne. Dobrym rozwiązaniem jest śledzenie strony: https://burze.dzis.net/, na której pojawiają się informacje o tworzących się aktualnie komórkach burzowych. Dobrym źródłem wiedzy na ten temat są także oficjalne komunikaty GOPRu. 

Pogoda w dolinach może być zupełnie różna od tej na szczytach, dlatego zamiast sprawdzać pogodę w danych miasteczkach, warto zapoznać się ze źródłami przeznaczonymi specjalnie dla turystów wybierających się w góry. Na podstawie przewidywanej pogody, należy skompletować cały ekwipunek. 

Wybierając się w góry należy dobrze przygotować się do wyprawy. Warunki na szklaku mogą być bardzo wymagające, dlatego ważną kwestią jest sprawdzenie prognozy pogody, a także spakowanie do plecaka najważniejszych rzeczy. Ponadto duże znaczenie ma właściwe ubranie. Warto dobrze przemyśleć i zaplanować każdą wycieczkę. 

Dodano: 2022-06-20 11:59:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz