Otwarcie XI Igrzysk Polonijnych

Wczoraj na Placu Piastowskim w Jeleniej Górze odbyło się oficjalne otwarcie XI Zimowych Igrzysk Polonijnych. Otwarciu towarzyszyły powitalne przemówienia, pokaz laserów i sztucznych ogni, a punktem kulminacyjnym był występ zespołu Piersi, który rozgrzał zebrane na placu cieplickim tłumy. Otwarcie było pokazywane przez TV Polonia.

W Igrzyskach weźmie udział ponad 600 uczestników z 21 polskich kolonii na całym świecie, między innymi z dalekiej Kanady. W świetle obecnych wydarzeń, mających miejsce za naszą wschodnią granicą, szczególnie serdecznie została powitana reprezentacja z Ukrainy, która do ostatniej chwili nie mogła być pewna przyjazdu do Polski.

Impreza odbędzie się w Jeleniej Górze, Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Świdnicy. Zawodnicy będą rywalizować ze sobą w dziesięciu olimpijskich konkurencjach. W Szklarskiej Porębie - narciarstwo biegowe i biathlon. Karpacz zapewni areny sportowe dla narciarstwa alpejskiego, carvingu, snowboardu i saneczkarstwa. W Jeleniej Górze zawodnicy będą rywalizowali w short – tracku oraz nordic walkingu. Hokej na lodzie zorganizuje Świdnica. Prezydent Jeleniej Góry zapowiedział, iż nie można wykluczyć, że dwie z dyscyplin zostaną przeniesione do czeskiego Jabłońca. Byłyby to wielobój łyżwiarski i short – track.

Poza samą popularyzacją sportów zimowych, celem Igrzysk Polonijnych jest wzmacnianie wspólnoty ze wszystkimi Polakami rozsianymi na całym świecie.

Dodano: 2014-02-24
Komentarze (0)
Dodaj komentarz