Pensjonaty w Karpaczu

Jest to najbardziej popularny rodzaj noclegu w górach i jak w każdej górskiej miejscowości, również tutaj w miasteczku Karpacz pensjonaty budują świetną atmosferę i wpływają na charakterystyczną architekturę miasta. Pensjonaty klasyfikuje się według gwiazdek. Absolutnym minimum jakie musi spełnić jakikolwiek obiekt chcący nazywać się pensjonatem jest posiadanie przynajmniej 7 pokoi, a także świadczyć pełne wyżywienie dla swoich gości. Obiekt jednogwiazdkowy w zagospodarowaniu zewnętrznym musi posiadać utwardzoną nawierzchnię dojazdów i dojść wraz z odpowiednim oświetleniem. Może być odrębnym budynkiem, lub przynajmniej posiadać wydzieloną część mieszkalną dla gości. Przepisy regulują również szczegóły dotyczące części mieszkalnej. Na jedną osobę nie może przypadać mniej niż 4 m2, przy czym pokój 1-osobowy nie może być mniejszy niż 8 m2, a 2-osobowy nie mniejszy niż 10 m2. Przepisy określają również wielkość łóżek, która bez względu na ilość gwiazdek nie może być mniejsza niż, łóżko jednoosobowe 90x200, dwuosobowe 140x200. Dodatkowo pokoje muszą posiadać szafkę garderobianą lub zabudowaną wnękę, nocny stolik, biurko lub stół, lustro, wieszak ścienny, lampkę nocną i kilka innych szczegółowo wymienionych elementów. Przepisy wymieniają również wyraźnie zaopatrzenie węzłów higieniczno-sanitarnych.

Usługami podstawowymi i uzupełniającymi w pensjonacie jednogwiazdkowym są: zapewnione gorące napoje przez całą dobę, budzenie, przechowywanie bagażu, pieniędzy i przedmiotów wartościowych, podawanie przynajmniej dwóch posiłków dziennie, możliwość korzystania z ogólnodostępnej telewizji, pralka, lub możliwość prania, zmiana pościeli i ręczników co trzy dni lub nawet częściej na życzenie gości.

Pensjonaty dwugwiazdkowe posiadają większe pokoje, których wielkość jest nie mniejsza niż 4 m2 na osobę, przy czym pokój jednoosobowy to minimum 9 m2, a dwuosobowy 12m. Ponadto pensjonat taki musi mieć lampę do pracy przy stole i biurku, możliwość odbioru programów radiowych oraz elementy dekoracyjne. Dodatkowymi usługami jest przechowywanie sprzętu rekreacyjnego. Pensjonaty w Karpaczu to głównie obiekty dwugwiazdkowe.

Pensjonaty trzygwiazdkowe mogą gościć nie więcej niż 3 osoby w jednym pokoju. Powierzchnia pokoju 1-osobowego to minimum 10 m2, 2-osobowego 14m2, a 3-osobowego 16 m2. Pensjonat trzygwiazdkowy posiada dodatkowe udogodnienia w pokoju, jak np. własny telewizor, a w łazienkach dywaniki przy wannach i kabinach natryskowych, czy ręczniki kąpielowe. Dodatkowo trzygwiazdkowe obiekty posiadają bar kawowy, lub salę klubową, zespół odnowy biologicznej, a na życzenie gości śniadanie podawane jest do pokojów.

Obiekty czterogwiazdkowe oferują ponadto własny telefon, fotele wypoczynkowe, stolik okolicznościowy. Świadczą takie usługi, jak dostarczanie prasy na życzenie gości, całodobowy room-service, Muszą posiadać klimatyzację i systemy wymiany powietrza, a jeżeli mają więcej niż dwie kondygnacje, wymagane są windy lub ruchome schody.

Pensjonaty Karpacz – stan z 2008 roku:

  • 5 jednogwiazdkowych
  • 9 dwugwiazdkowych
  • 5 jednogwiazdkowych

Liczba oficjalnie zewidencjonowanych pensjonatów w Karpaczu jest o wiele niższa niż faktyczna suma obiektów noclegowych spełniająca wymagania pensjonatów. Jest to spowodowane tym, że właściciele obiektów noclegowych starają się unikać uciążliwych kontroli inspektorów pomimo wysokiego standardu świadczonych usług.

Liczba tego typu obiektów, zakres świadczonych usług i posiadanych udogodnień jest olbrzymia, dlatego szukając w internecie odpowiedniego noclegu lepiej sprecyzować swoje zapytanie i nie używać ogólnych fraz typu pensjonat Karpacz. Lepszym rozwiązaniem jest użycie bardziej nakierowanych zapytań w stylu Karpacz pensjonaty spa, lub tanie pensjonaty w Karpaczu.

Zapraszamy do Miasta pod Śnieżką – urlop tutaj z pewnością będzie udany.

Dodano: 2015-12-03
Komentarze (0)
Dodaj komentarz