Pokaż dzieciom Karkonosze, czyli łatwe szlaki na rodzinne wyprawy

Karkonosze to pasmo dla każdego bez względu na umiejętności. Zróżnicowana baza noclegowa i zachwycające krajobrazy od lat przyciągają entuzjastów górskich wędrówek. Jeśli czujesz, że już pora wyruszyć na górski szlak całą rodziną, to Karpacz jako baza wypadowa będzie strzałem w dziesiątkę. Zobacz, jakie trasy dla początkujących poleca Noclegowo.pl i zaraź najmłodszych miłością do gór!

Schronisko nad Łomniczką

Jest to przyjemna trasa dla wszystkich, którzy pierwszego dnia chcą pokazać dzieciom piękno karkonoskiego szlaku. Ruszamy z Wilczej Poręby i wędrujemy przed siebie żółtym szlakiem wzdłuż potoku Łomniczki. Droga nie jest trudna nawet dla początkujących wędrowców i idealnie się nada na rozruszanie przed dłuższymi wycieczkami. Spacerowym rytmem dojdziemy do schroniska w około półtorej godziny. Samo miejsce zachwyca klimatem i oryginalną architekturą. W schronisku nie ma miejsc noclegowych, ale można napić się herbaty i ruszyć dalej czerwonym szlakiem w kierunku Śnieżki, aby zobaczyć Kaskady Łomniczki. Polecamy wrócić do Karpacza właśnie szlakiem czerwonym w kierunku Białego Jaru. Trasa jest co prawda nieco wymagająca, ale bardzo ciekawa pod względem widokowym.

Schronisko Samotnia

Wycieczka pod Schronisko Samotnia to klasyk i bez względu na porę roku szlakiem w kierunku schroniska wędrują rzesze turystów. Jest to bez wątpienia najpopularniejsze schronisko w Karkonoszach. Położenie tuż przy Małym Stawie sprawia, że widok na okolicę urzeka każdego. Wędrówkę rozpoczynamy przy urokliwej Świątyni Wang i kierujemy się w górę niebieskim szlakiem. Po drodze mijamy Polanę Karkonoską, a dotarcie do schroniska nie powinno zająć dłużej niż dwie godziny. Na drogę powrotną warto wybrać szlak żółty, który odchodzi od niebieskiego tuż przy schronisku Strzecha Akademicka znajdującym się nieco wyżej. Wyjdziemy wtedy w okolicach stacji górnej kolejki Biały Jar, a zaraz obok znajduje się słynna anomalia grawitacyjna na ulicy Strażackiej. Dzieci na pewno będą zaintrygowane, gdy położona na chodniku butelka zacznie toczyć się w górę!

Sowia Dolina

Podczas tej wycieczki odbijamy z utartych ścieżek i wędrujemy do Sowiej Doliny. Jest to dolina niezwykle ciekawa pod względem geologicznym i mniej oblegana przez tłumy. Możemy więc liczyć na przyjemny spacer. Wyruszamy czarnym szlakiem z Wilczej Poręby mijając po drodze Krucze Skały i Dino Park. Młodszym uczestnikom wycieczki ciężko będzie się oprzeć pokusie zawitania do parku rozrywki, ale warto tę atrakcję zaplanować na później. Malowniczy szlak prowadzi wzdłuż potoku Płomnicy. Co ciekawe, Dolina Sowia słynie z bogatych rud metali i spacerując w tamtych rejonach można łatwo natrafić na dawne sztolnie. Wydobywano tam niegdyś nawet drogocenne szafiry. Do Sowiej Doliny powinniśmy dotrzeć w około godzinę. Wycieczkę można zaplanować na leniwą niedzielę, aczkolwiek warto wiedzieć, że szlak prowadzi na stronę czeską i dalej aż na Śnieżkę. Nie polecamy jednak zabierać najmłodszych, bo podejście na Sowią Przełęcz jest strome. Jeśli jednak nosicie pociechy na plecach i macie dobrą kondycję, to można wspiąć się do schroniska Jelenka na coś słodkiego.

Na Śnieżkę

Warto pokazać dzieciom Śnieżkę, bo wyprawę na najwyższy szczyt Karkonoszy z pewnością zapamiętają do końca życia. Na wycieczkę można zabrać się całą rodziną, dzięki kolejce gondolowej, która zawiezie nas aż na Kopę, z której na Śnieżkę żwawym tempem dojdziemy w godzinę. Mijając Przełęcz pod Śnieżką i Schronisko Dom Śląski będziemy mogli nacieszyć oczy rozległą panoramą polskich i czeskich Karkonoszy. Na dzieciach na pewno wrażenie zrobi podejście na szczyt, który będzie widoczny zza wielu zakrętów prowadzących w górę. Wrócić możecie czerwonym szlakiem do wspomnianego wcześniej schroniska Nad Łomniczką i dalej żółtym szlakiem prosto do Wilczej Poręby.

Wierzymy, że solidne przygotowanie przez wyjściem w góry to podstawa, więc szczerze zachęcamy do wpajania dobrych nawyków małym podróżnikom już od najmłodszych lat. Wspólne wędrówki po górach kształtują charakter i umacniają potrzebę odkrywania świata. Karpacz to świetne miejsce na rozpoczęcie górskiej przygody, bo nie brakuje tam ciekawych szlaków i miejsc noclegowych przyjaznych rodzinom z dziećmi np. na Noclegowo.pl/karpacz. Pakujcie więc plecaki i pokażcie dzieciom Karkonosze!

Dodano: 2019-07-12
Komentarze (0)
Dodaj komentarz