Poszukiwania wielkanocnego zajączka w Karpaczu

W niedzielę wielkanocną na turystów i mieszkańców Karpacza czeka wiosenna, słodka niespodzianka. W Parku przy Lipie Sądowej od godz. 14:00 do 15.00 odbędą się wesołe poszukiwania słodkości i jajek, które zostawił w Karpaczu wielkanocny zajączek. W zabawie uczestniczyć będą również władze miasta.

Organizatorzy mają nadzieję odnaleźć nie tylko mnóstwo słodyczy, ale także samego zająca, który według tradycji wędruje z koszyczkiem po świecie i na swej drodze zostawia drobne upominki. Dlaczego to sympatyczne zwierzątko jest jednym z najbardziej znanych symboli Wielkanocy?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie należy przenieść się w czasie aż do starożytnego Egiptu. To właśnie z tej epoki pochodzą dobrze znane wszystkim chrześcijańskie symbole Wielkanocy takie jak: jajko czy zajączek. Słowo „zając” oznacza w Egipcie „początek” i zostało skojarzone z nowym życiem, płodnością. Dzięki jednemu z mitów zając jest również znakiem zmartwychwstania. W starożytnej opowieści, Izyda – bogini miłości przyczyniła się do zmartwychwstania swojego ukochanego męża – Ozyrysa, który w nowym życiu wcielił się właśnie w postać zająca.

Do uczestnictwa w poszukiwaniach tego wesołego zwierzątka zapraszamy wszystkich turystów i mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych.

Dodano: 2013-03-21
Komentarze (0)
Dodaj komentarz