Poznaj niesamowitą historię Świątyni Wang

Świątynia Wang to jedno z najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić, wybierając się na wakacje do Karpacza. Panujący tu niezwykły klimat i krążące wokół świątyni legendy pozwalają wierzyć, że zawarte w tym sosnowym kościółku małżeństwa są szczęśliwe i zgodne. Z tego powodu, od wielu już lat, Wang uważany jest za swego rodzaju miejsce kultu i przyciąga turystów z całego świata. Wielu z nich decyduje się właśnie tutaj zawrzeć związek małżeński – z nadzieją, że krążące opowieści sprawdzą się i przyniosą szczęście na ich nowej drodze życia.


Jaka jest więc geneza powstania tej niezwykłej świątyni? Jej nazwa pochodzi od miejscowości, w której pierwotnie kościółek został zbudowany. Vang to miasto położone w południowej Norwegii, mieszczące się nad jeziorem o tej samej nazwie. Świątynia zbudowana została na przełomie XII i XIII wieku i wiele razy zmieniała swoje miejsce położenia. Na początku sprzedana została królowi Prus, któremu udało się zakupić ją za jedyne 427 marek! Pod okiem architektów rozebrano ją i przewieziono w skrzyniach do Szczecina, a stamtąd wprost do Muzeum Królewskiego w Berlinie.

Bardzo szybko jednak zrezygnowano z pomysłu, aby Wang stał się na stałe eksponatem muzealnym. Król chciał bowiem, aby ta piękna świątynia mogła służyć nabożeństwom - tak jak pierwotnie zakładano. Po namowach hrabiny von Reden z Bukowca zaczął poważnie zastanawiać się, czy nie oddać kościoła mieszkającym na Dolnym Śląsku ewangelikom. Znalazł dla niej miejsce w Karpaczu - dzięki uprzejmości hrabiego von Schaffgotsch, który podarował królowi tereny mieszczące się na zboczu Czarnej Góry. Od teraz kościółek znajdował się aż 885 metrów nad poziomem morza!

Po przewiezieniu do Karpacza, świątynia została wzniesiona po raz kolejny (i to bez użycia gwoździ!),ponownie otwarta i do dziś cieszy swoim urokiem turystów przyjeżdżających w Karkonosze. Warto więc udać się na wycieczkę do Wangu, aby podziwiać pozostałości charakterystycznej sztuki nordyckiej. Po wejściu do jej wnętrza można poczuć charakterystyczny zapach żywicy z drzew iglastych. To właśnie z nich zbudowano świątynię i dzięki temu jest ona tak trwała i udało się zachować jej wygląd w praktycznie niezmienionym stanie, aż do dzisiaj.

Drewniane kolumny i portale świątyni zdobione są przez liczne ornamenty, wśród których odnaleźć można przede wszystkim węże, lwy, smoki oraz zarysy postaci Wikingów. Mówi się także, że we wnętrzu znajdują się fragmenty ich łodzi. Ta i wiele innych opowieści sprawiają, że to miejsce staje się wyjątkowe i nietuzinkowe oraz zyskuje tajemniczy, niepowtarzalny klimat.

Galeria
Świątynia Wang w Karpaczu - karpacz.net
Dodano: 2015-07-22 09:47:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz