Praca sezonowa — gdzie jej szukać i jak ją wybrać, by naprawdę dobrze zarobić?

  • Karpacz
  • Blog
  • Praca sezonowa — gdzie jej szukać i jak ją wybrać, by naprawdę dobrze zarobić?
Jedni traktują ją jako formę wsparcia domowego budżetu, inni jako możliwość połączenia przygody z zarabianiem. Praca sezonowa każdego roku ma wielu zwolenników. Najczęściej korzystają z niej osoby niezwiązane etatem – np. studenci czy osoby na co dzień zajmujące się domem.


Praca sezonowa może przybierać różne formy, ale jej głównym wyznacznikiem jest ściśle ograniczony czas, w jakim jest wykonywana. Wynika to z charakteru pracy (np. okresu roku, w którym występuje zwiększony ruch na rynku, albo z czasem dojrzewania konkretnych owoców lub warzyw). Gdzie i kiedy szukać pracy sezonowej? Na co zwrócić uwagę, aby później nie żałować?

Rodzaje pracy sezonowej w Polsce i za granicą

Pracę sezonową można podzielić pod kątem rodzaju wykonywanych działań, ze względu na okres roku, w jakim jest na nią zapotrzebowanie czy też biorąc pod uwagę miejsce, do którego w tym celu należy się udać. Latem i wczesną jesienią najpopularniejsza jest praca przy zbiorach owoców i warzyw, zarówno w Polsce, jak i za granicą. To również okres większego zapotrzebowania na pracowników branży HoReCa w miejscowościach turystycznych.

Zimą praca sezonowa także jest zróżnicowana. Może polegać np. na wycinaniu, pakowaniu i sprzedaży drzew iglastych na choinki, na obsługiwaniu większej ilości klientów w sklepach przed świętami, a także na odśnieżaniu posesji i dachów.

Gdzie szukać pewnych ofert pracy sezonowej?

Podczas zgłaszania się do pracy sezonowej, najważniejszą kwestią jest zachowanie bezpieczeństwa. Zwłaszcza na grupach w mediach społecznościowych nie brakuje oszustów, którzy próbują wyłudzić dane osobowe albo pieniądze – np. w formie rzekomej kaucji za zakwaterowanie, do którego oczywiście nigdy nie dochodzi.

Pewne oferty pracy sezonowej znajdziesz na GoWork.pl, np tutaj: https://www.gowork.pl/praca/walbrzych;l. Ogłoszeniodawcy publikujący oferty w portalu przechodzą weryfikację, nie ma więc ryzyka natrafienia na fałszywkę. Możesz również przeczytać, jakie doświadczenia z danym pracodawcą mieli inni pracownicy, w sekcji z dostępnymi dla wszystkich ocenami i opiniami. Pomoże ci to podjąć dobrą decyzję.

Karpacz, jako atrakcyjne miejsce turystyczne, szczególnie w sezonie zimowym i letnim, oferuje wiele możliwości pracy sezonowej. W zimie miasto przyciąga miłośników sportów zimowych, stając się centrum narciarskim. To idealna okazja dla osób chcących pracować jako instruktorzy narciarstwa, obsługa w wypożyczalniach sprzętu zimowego, czy pracownicy w punktach gastronomicznych na stokach. Latem, Karpacz przyciąga rodziny, co tworzy zapotrzebowanie na animatorów zabaw dla dzieci, pracowników w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, a także w lokalnych restauracjach i lodziarniach. Praca w Karpaczu to nie tylko sposób na zarobek, ale również szansa na ciekawą przygodę i nawiązanie nowych znajomości w malowniczym, górskim otoczeniu.

Kiedy jest czas na szukanie pracy sezonowej?

O pracy sezonowej warto pomyśleć znacznie wcześniej niż planowany termin jej rozpoczęcia. Zwłaszcza dobrze płatne oferty są rozchwytywane i może się okazać, że twoje wymarzone miejsce pracy jest już dawno obsadzone. Zorientuj się, jakich pracowników poszukują firmy pośredniczące między przedsiębiorstwami a kandydatami dla swoich klientów.

Druga okazja nadarzy się prawdopodobnie last-minute. Ktoś zrezygnuje i na jego miejsce potrzebny będzie zamiennik albo też firma jest na tyle pewna, że nawet nie szuka kogoś wcześniej niż na kilka tygodni przed sezonem. Wówczas znalezienie pracy również będzie proste, ale bardzo możliwe, że najlepsze oferty będą już przebrane i zamiast na winobraniu w Prowansji, wylądujesz na zbiorach buraka pod Sosnowcem.

Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia o pracy sezonowej?

Praca sezonowa może jest świetnym sposobem na zarobek i na przeżycie przygody – pod warunkiem że wszystko załatwione jest legalnie i bezpiecznie a ty wiesz, na co się piszesz. Bardzo często prace sezonowe są wykańczające fizycznie i emocjonalnie i nie każdy nadaje się do tego typu zajęć.

Jeśli chcesz spróbować szczęścia, pamiętaj o pytaniu o wszystkie szczegóły. Dowiesz się, gdzie i z kim będziesz mieszkać oraz kto odpowiada za wyżywienie (jeśli to praca wyjazdowa) lub w jakie dni masz być dostępny (jeśli pracować będziesz w pobliżu miejsca zamieszkania).

Dodano: 2023-12-07 16:10:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz