Rower w górach – wszystko, co musisz wiedzieć

Jazda rowerem kojarzy się głównie z szosą lub pokonywaniem mało wymagających leśnych ścieżek. W Polsce nie brakuje jednak sympatyków kolarstwa górskiego, którzy nie boją się zboczyć z wytyczonych szlaków i zmierzyć z trudniejszym terenem. Jazda rowerem po górach wymaga jednak dobrego przygotowania zarówno pod kątem sprzętu, jak i umiejętności. O czym warto pamiętać przed pierwszą wyprawą?

Jaki rower w góry wybrać?

Planując wypad rowerowy, musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy jednoślad sprawdzi się w terenie górskim. Nawet solidne modele trekkingowe lub crossowe mogą nie podołać temu wyzwaniu. Na wymagających szlakach najlepiej sprawdzą rowery górskie lub crosscountry. Czym charakteryzuje się każdy z nich?


Najlepszym rozwiązaniem na górską trasę będzie rower górski. Jego cechą charakterystyczną jest duża amortyzacja, która zredukuje wszelkie wstrząsy podczas jazdy po kamieniach lub korzeniach. Takie modele posiadają także koła 29 cali z szerokimi oponami i agresywnym bieżnikiem. Konieczne jest również wyposażenie w solidne hamulce hydrauliczne, które pozwalają skutecznie wyhamować na zjazdach.


Alternatywą może być rower typu crosscountry(XC). On również odznacza się kołami w rozmiarze 29 cali, co zapewnia dobrą przyczepność w terenie. Od wersji górskiej odróżnia go jednak mniejsza masa. Tego rodzaju jednoślad może posiadać także pełną amortyzację ramy lub ramę sztywną. Wybór zależy od trudności tras, po których jeździmy. Ma on także cieńsze opony o mało agresywnym bieżniku. Z tego powodu będzie lepszym wyborem na mniej wymagające trasy.

Rowery, które nadadzą się do jazdy po górach, a także inne propozycje znajdziesz pod tym linkiem https://www.empik.com/sport/rowery-i-akcesoria/rowery,411401,s.

Jak jeździć rowerem po górach?

Przed wyruszeniem na swoją pierwszą jazdę należy opanować podstawowe techniki jazdy rowerem w środowisku górskim. Jedną z podstaw jest umiejętność podjeżdżania. Podjazdy najlepiej pokonywać w pozycji siedzącej, jednak podczas bardziej wymagających górek może być konieczne wstanie z siodełka. Jest to jednak trudniejsze, ponieważ musimy utrzymywać równowagę na niestabilnym terenie.


Drugą kluczową umiejętnością w górach jest zjeżdżanie. W tym przypadku kluczowe jest przyjęcie odpowiedniej pozycji na rowerze, a także mądre hamowanie. Podczas zjazdu należy przesunąć się na tylną część siodełka, aby obciążyć tylne koło. Taka technika sprawi, że zapanowanie nad rowerem będzie o wiele łatwiejsze.


Kilka słów należy również poświęcić hamowaniu. To zdecydowanie najważniejsza umiejętność w górach. W środowisku górskim użyteczny jest zarówno przedni, jak i tylny hamulec. Korzystanie z tylnego jest na ogół bezpieczne, natomiast przedniego należy używać z rozwagą, ponieważ może się to skończyć przekoziołkowaniem przez kierownicę. Podczas zjazdu należy wykorzystać tzw. hamowanie pulsacyjne, ponieważ całkowite zblokowanie hamulca skończy się nieuchronnym upadkiem.

Trasy rowerowe wokół Karpacza

Obszar Karpacza oraz Karkonoszy to znakomite miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego. Okolice te oferują mnóstwo ciekawych szlaków rowerowych. Jeden z nich prowadzi do Schroniska nad Łomniczką. Zaczyna się on niedaleko słynnego Miejsca Anomalii Grawitacyjnej, a następnie prowadzi czerwonym szlakiem aż do wspomnianego schroniska. Trasa liczy 2,3 km i zajmuje około 30 minut.


Dla bardziej zaawansowanych kolarzy górskich odwiedzenie Karpacza to znakomita okazja do zmierzenia się z najtrudniejszym polskim podjazdem – Przełęczą Karkonoską. Zaczyna się on w miejscowości Przesieka, do której czeka nas około godzina pedałowania z Karpacza. Potem niebieskim szlakiem na Przełęcz Karkonoską, a z niej do schroniska Odrodzenie. Całość trasy zajmie około 6 godzin z postojami.

Dodano: 2024-04-10 10:32:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz