Skitouring - zimowe wyzwanie dla aktywnych

Skitouring staje się coraz popularniejszym sportem zimowym. To coś więcej niż jazda na nartach i więcej niż wędrowanie! Często jest to eksplorowanie nowych ścieżek, nieuczęszczanych przez większość turystów. Posiadając odpowiednie narty skiturowe, możesz pokonywać spore odległości o dużym urozmaiceniu terenu. Ze względu na specyfikę takich tras powinieneś sięgnąć po sprzęt o określonej charakterystyce i odpowiednio się przygotować. 

Czym jest skitouring?

Niezależnie od tego, czy dopiero niedawno rozpocząłeś przygodę z nartami, czy raczej chciałbyś poszerzyć swoje doświadczenia o bardziej ekstremalne - możesz spróbować skitouringu. Krótko mówiąc, skitouring to górskie wycieczki narciarskie. Pokonywanie szlaków za pomocą nart jest sporym wyzwaniem, ale z drugiej strony - to najlepszy sposób na poruszanie się po zaśnieżonych górach. Wspaniałe widoki i chęć sprawdzenia się na często trudnych obszarach przyciąga coraz więcej chętnych.

Do skitouringu, podobnie jak do innych sportów zimowych, należy się dobrze przygotować. Warunki (zwykle niepewne) będą wymagały sięgnięcia po odpowiedni sprzęt. Narty skiturowe dają możliwość komfortowego podchodzenia pod górę, a także zjeżdżania na dół. Sprawdzają się na płaskich terenach pełnych śniegu - zwłaszcza, jeśli Twoim celem jest przemierzanie ścieżek nietkniętych przez nogi innych śmiałków.

Czym różnią się narty skiturowe od innych?

Narty do skitouringu są przede wszystkim lżejsze od innych nart. Jeśli się na nie zdecydujesz, łatwiej będzie Ci przemierzać długie trasy - pamiętaj o czekających na Ciebie hałdach śniegu i wielu wzniesieniach. Takie narty charakteryzują się również większą giętkością, która pozwala na sprawniejsze zachowanie kontroli użytkowania. Podstawą dobrego sprzętu jest oczywiście duża wytrzymałość i wysoka jakość, która ma zagwarantować wygodę uprawiania sportu i - co najważniejsze - Twoje bezpieczeństwo.

Przy zakupie nart skiturowych - https://www.polarsport.pl/skitouring-rakiety/narty.html warto zastanowić się, co będzie głównym celem wędrówek. Jeśli jesteś osobą początkującą, łatwiej będzie Ci opanować narty o większej miękkości; twardsze są bardziej wymagające, ale sprawdzą się na trudniejszych szlakach. Jeśli z kolei najbardziej nie możesz doczekać się szybkich, szalonych zjazdów, możesz wybrać narty skitourowe lub freeride’owe. Inne narty będą odpowiednie dla miłośników długich, mozolnych wypraw z przewagą łagodniejszych powierzchni.

Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiedniego stroju i obuwia. Ubrania powinny zapewnić Ci komfort termiczny podczas całej wędrówki, a buty skitourowe zadbają o lekkość, sztywność i pewność przy każdym podejściu i zjeździe.

Jak się przygotować do skitouringu?

Górskie wędrówki potrafią być wyzwaniem nawet w letnich porach - jeśli więc szykujesz się na przemierzanie zaśnieżonych tras, bądź gotowy na wyzwania. Przyda Ci się dobra kondycja, ale jeśli jesteś aktywny przez cały rok, nie musisz specjalnie się do tego przygotowywać. Gorzej, jeśli chcesz ruszyć w góry prosto z kanapy, po miesiącach leniuchowania…

Choć skitouring nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wprawionych narciarzy, powinieneś mieć obycie z klasycznym narciarstwem zjazdowym. Zanim ruszysz w góry, opanuj podstawy: naucz się kontrolować narty, obraną trasę i prędkość zjazdu. Zanim założysz lekkie narty skiturowe i ruszysz w dziewicze szlaki, opanuj jazdę na gładkich ścieżkach. Zainteresuj się też tematyką - dowiedz się więcej o rozpoznawaniu terenu i postępowania w trakcie niebezpiecznych sytuacji (np. zagrożenia lawinowego).

Masz wątpliwości w zakresie zakupu sprzętu do skitouringu? Skonsultuj się z obsługą sklepu specjalizującego się w wyposażeniu dla amatorów gór, np. Polar Sport. Doświadczeni konsultanci pomogą Ci dopasować akcesoria do Twoich potrzeb - nie musisz się na tym znać, żeby wyruszyć w góry!

Dodano: 2021-09-21 11:56:00

Komentarze (5)
Anonim
14.01.2022 12:34

Marzy mi się skituring, ale najpierw na nartach muszę się nauczyc jezdzic

Anonim
28.08.2022 21:21

Zacznij od zakupu sprzętu :) Fajny wybór znajdziesz na - [url]https://sklep.majestyskis.pl/[/url]

Anonim
28.08.2022 21:22

<a href=https://sklep.majestyskis.pl/>sklep majestyskis</a>

Anonim
28.08.2022 22:07

[html]https://sklep.majestyskis.pl/[/html]

Anonim
28.08.2022 22:08

https://sklep.majestyskis.pl/

Dodaj komentarz