Stoki w Karpaczu - Euro

Stok ten jest drugim po „Liczykrupie” najliczniej odwiedzanym miejscem w obrębie kompleksu narciarskiego ”Śnieżka”. „Euro” oprócz niestabilnego kursu w stosunku do innych walut posiada wiele zalet. Pierwszą zaletą, jaką każdy z pewnością zauważy jest najszybszy wyciąg orczykowy długości 705 m i przepustowości około 800 osób/h. Jest to wyciąg talerzykowy typu „tatrapoma”. Osoby, w szczególności po raz pierwszy korzystające z wyciągu tego typu, powinny być przygotowane na lekkie szarpnięcie (stoimy wyprostowani, nie pochylamy się do przodu ani do tyłu!!!).

Pokonanie tej długości trawa zazwyczaj około 2 minut, oczywiście nie licząc stania w kolejce, która czasami może pokrzyżować nasze plany w stosunku do intensywności naszej jazdy. Po pokonaniu długości wyciągu, stojąc już na górze możemy nacieszyć nasze oczy przepięknym widokiem oraz zasmakować jazdy ze stoku „Euro”. Istnieją dwie możliwości zjazdu: pierwsza to stokiem położonym bezpośrednio przy wyciągu, o szerokości około 40 m, gdzie pierwsze 50 m stoku ma troszkę większe nachylenie, dlatego tam w szczególności powinniśmy uważać.

Stok jest idealnym miejscem do doskonalenia techniki jazdy, w szczególności dla osób średnio- oraz zaawansowanych. Ostatnie 150 m stoku to wypłaszczenie o nachyleniu początkowym „Liczykrupy”, tak więc najeżdżając na niego z większą prędkością będziemy mieli wrażenie „wgniatania w ziemię” oraz zwalniania. Stok „Euro” daje też, możliwość zjazdu inną trasa pod wyciągiem krzesełkowym „Zbyszek”, o jednolitym nachyleniu, będącym średnim nachyleniem stoku obok wyciągu „Euro”. Szerokość to około 20 m, tak więc powinniśmy bardzo uważać przy możliwości jazdy z dużą szybkością tym bardziej, że po prawej stronie znajdują się drzewa znacznie twardsze od naszych kości.

Trasa ta łączy się bezpośrednio z początkiem „Liczykrupy” gdzie kolejnym zagrożeniem będą początkujące osoby włączające się do ruchu. Powinniśmy dostosować się do znaków zamieszczonych przed tym miejscem i znacznie zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się. Pamiętajmy, że w wypadku zderzenia z taką osobą to jadący z góry ponosi odpowiedzialność.

Oprócz tych możliwości zjazdu możemy także zjechać do „Grosika” bezpośrednio z „Euro” około 60 m po lewej stronie patrząc z góry, gdzie też powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zjazd do „Grosika” prowadzi pod wyciągiem orczykowym a pamiętajmy, że to osoby jadące wyciągiem mają pierwszeństwo. Osoby dobrze jeżdżące, którym nachylenie stoków wciąż nie wystarcza mają także możliwość przeniesienia się na inną nartostradę, na którą prowadzi wyciąg „Liczyrzepa” mający początek na wysokości końca stoku „Euro”, pod wyciągiem krzesełkowym.

Stopień trudności w skali 1/106
Długość (m)705
Różnica wzniesień (m)127
Przepustowość (osoby/godz.)800

Autor: Aleksander Kowzan

Dodano: 2016-06-15 13:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz