Stoki w Karpaczu - Jan

Jest to kolejne bardzo polecane miejsce, zarówno przeze mnie jak i innych instruktorów. Długość trasy to nieco ponad 400 m. Nartostrada posiada wyciąg orczykowy talerzykowy, nie jest to wyciąg typu tatrapoma, taki jak na „Euro” i „Liczyrzepie” i jest on o wiele wolniejszy, tak więc polecam go w szczególności tym, którzy mają dopiero pierwszy kontakt z wyciągami orczykowymi i chcieliby samodzielnie z nich korzystać.

Wyciąg ten posiada wiele zalet takich jak: małe kolejki, dogodne nachylenie oraz pobieranie najmniejszej ilości punktów ze wszystkich wyciągów w obrębie „Śnieżki”. Szerokość trasy to około 50 m, natomiast prędkość i nachylenie można przyrównać do pierwszych 100 m zjazdu z „Liczykrupy”.

Mimo tych wszystkich zalet, wyciąg ten posiada też kilka wad. Pierwszą wadą jest jego dostępność. Wyciąg ten jest przedłużeniem stromej „Liczyrzepy”, zatem aby się tam dostać, należy najpierw zjechać „Liczyrzepą” bądź podejść około 200 m z górnej stacji „Euro” (nie polecam podejścia).

Zjazd z „Jana” to około 300 m przesmyk o szerokości 5-6 m, kończący się kilka metrów powyżej górnej stacji „Liczykrupy”. Jest to przejazd łatwy, natomiast w jego końcowej części radziłbym uważać na kilka sezonowo występujących muld, mogących utrudnić jazdę.

Mimo to polecam wyciąg i stok Jan jako urozmaicenie trasy z „Kopy” do dolnej stacji Miejskiej Kolei Linowej.

Stopień trudności w skali 1/104
Długość (m)418
Różnica wzniesień (m)70
Przepustowość (osoby/godz.)600

Autor: Aleksander Kowzan

Dodano: 2016-06-15 14:01:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz