Świątynia Wang

Na zboczu Czarnej Góry wznosi się Kościół górski pod wezwaniem Naszego Zbawiciela. Ta wiekowa, dwunastowieczna budowla pochodzi z Norwegii, z miejscowości Vang, a więc przebyła długa drogę, aby móc cieszyć oczy i dusze wiernych i turystów właśnie w Karpaczu Górnym.

Całe przeniesienie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, która sfinansowała podróż oraz nadzorowała jej przebieg. Dzięki temu, w karkonoskie strony zawitało dziedzictwo skandynawskich budowniczych sakralnych, które można podziwiać również w kategorii sztuki nordyckiej.

Uważana za najstarszy drewniany kościół w Polsce, Świątynia Wang składa się w większości z drewnianych bali, które połączono bez użycia gwoździ, drewnianymi złączami ciesielskimi. Świątynia w środku jak i na zewnątrz robi niesamowite wrażenie. Jej oryginalne rzeźby i zdobienia w formie smoków czy wikingów jeszcze bardziej oddają nordycki charakter konstrukcji. Ponadto, wierni, którzy zginęli w górach, dawni proboszczowie oraz wybitne postacie, ważne dla Karpacza zostały pochowane na niezwykle klimatycznym. przykościelnym cmentarzu, z którego rozpościera się widok na panoramę Karkonoszy. W 2014 roku został tam również pochowany znany polski poeta i dramaturg – Tadeusz Różewicz.

Miejsce to jest wyjątkowe jeszcze pod jednym względem - od wieków prezentuje się równie pięknie i to o każdej porze roku, w każdym momencie dnia czy nocy.

Dodano: 2015-08-04
Komentarze (0)
Dodaj komentarz