Świątynia Wang - piękna norweska drewniana architektura w Karpaczu

  • Karpacz
  • Blog
  • Świątynia Wang - piękna norweska drewniana architektura w Karpaczu

Zapraszamy na niezapomnianą wycieczkę do serca Karpacza, gdzie znajduje się jedno z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce - Świątynia Wang. Zapraszamy do odkrycia tej unikatowej, drewnianej architektury norweskiej, która zachwyca już od wieków turystów z całego świata.

Historia Świątyni Wang

Świątynia Wang to wyjątkowy zabytek, który został przeniesiony do Karpacza z Norwegii w XIX wieku. Pierwotnie znajdowała się ona we wsi Vang w Norwegii, skąd została zakupiona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Dzięki jego inicjatywie zabytek został zdemontowany i przewieziony do Karpacza, gdzie stanął na malowniczym wzgórzu w 1842 roku.

Architektura i wnętrze świątyni

Świątynia Wang to przykład tzw. norweskiego kościoła klepkowego (stavkirke),których budowę datuje się na wiek XII i XIII. Budowla wzniesiona została z drewna sosnowego, a jej konstrukcja opiera się na systemie słupów i belek, które tworzą charakterystyczny szkielet.

Wyjątkowe elementy Świątyni Wang

  • Wnętrze świątyni zdobią liczne rzeźby o motywach roślinnych i geometrycznych.
  • W centralnej części kościoła znajduje się ołtarz z XVIII wieku z wizerunkiem Ukrzyżowania.
  • Warto zwrócić uwagę na oryginalny, romański portal z XI wieku z norweskim motywem walki smoków.

Planuj wizytę w Karpaczu

Planując wizytę w Karpaczu noclegi warto zarezerwować w jednym z licznych apartamentów, które oferują komfortowy wypoczynek zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla par czy grup znajomych. Aby znaleźć nocleg dopasowany do swoich potrzeb, warto skorzystać z oferty hotelów w Karpaczu, które gwarantują doskonałą lokalizację, wysoki standard i atrakcyjne ceny.

Co jeszcze warto zobaczyć w Karpaczu?

Oprócz wizyty w Świątyni Wang, Karpacz ma do zaoferowania wiele innych atrakcji turystycznych, takich jak:

  • Park Bajek
  • Muzeum Sportów i Turystyki
  • Karkonoskie Tajemnice
  • Wodospad Szklarki

Karpacz to także doskonałe miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Na turystów czekają liczne szlaki prowadzące w Karkonosze, gdzie można podziwiać piękno polskiej przyrody i malownicze krajobrazy.

Podsumowanie

Świątynia Wang w Karpaczu to prawdziwa perełka architektury norweskiej, która zachwyca swoją unikatową konstrukcją i bogactwem detali. Planując wycieczkę do Karpacza, warto zarezerwować nocleg w jednym z komfortowych hoteli i odkryć bogatą ofertę atrakcji turystycznych tego urokliwego miasteczka.

Dodano: 2023-04-21 09:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz