Szklarska Poręba Mineralogiczną Stolicą Polski?

Góry to nie tylko piękne widoki, specyficzny klimat czy szlaki wspinaczkowe. Prawdziwe bogactwa kryją się w ich wnętrzu. I nierzadko są to istne klejnoty. W Karkonoszach i Górach Izerskich spotkać można m.in. kamienie szlachetne i półszlachetne. Nic dziwnego, że Szklarska Poręba zaczyna być stolicą polskich minerałów.


Jeśli mowa o górskich skarbach, to i o Walończykach. Właśnie oni rozsławili w Europie zasoby naszych gór, a przy tym wielu z nich wzbogaciło się dzięki nim. Jakie bogactwa kryje ta ziemia? Między innymi ametysty, kryształy górskie, agaty, kwarce dymne, akwamaryny, topazy czy kamienie księżycowe. Wystarczy dobrze przeszukać okoliczne potoki i skały, a wciąż można je znaleźć. Walońską tradycję kontynuuje zresztą Sudeckie Bractwo Walońskie, którego siedzibą jest Stara Chata Walońska w Szklarskiej Porębie.


Na miano Mineralogicznej Stolicy Polski miasto zasługuje jeszcze z jednego względu – znajdują się tutaj bowiem aż miejsca poświęcone cennym minerałom i kamieniom, a także tradycjom poszukiwaczy skarbów. Pierwsze z nich to Muzeum Mineralogiczne przy ul. Kilińskiego 20. Jego zaletą są nie tylko eksponaty lokalne i z całego świata, ale nawet… jaja dinozaurów czy meteoryt. Kolejnym wartym odwiedzin punktem jest Muzeum Ziemi - Juna oraz Karczma Głodowa (ul. Jeleniogórska 9). Zachwycą nas tutaj zarówno wytwory planety, jak też ludzkich rąk. Nie można oczywiście zapomnieć o historycznej Chacie Walońskiej przy ul. Kołłątaja 12. To niezwykłe miejsce, w którym duch dawnych mistrzów wydobycia i przetwarzania skarbów natury ożywa i fascynuje wszystkich. Po takiej mineralogicznej przygodzie nikt chyba nie będzie miał wątpliwości, gdzie znajduje się polska stolica minerałów.


Zdjęcia pochodzą z serwisu sxc.hu


Dodano: 2014-01-22
Komentarze (0)
Dodaj komentarz