Sztolnie w Kowarach

Po zwiedzeniu Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, warto pozostać w Kowarach. Świetnym pomysłem będzie odwiedzenie Sztolni KowarskichAby zrozumieć, na czym polega niezwykłość tego miejsca, warto sięgnąć do jego historii. Sztolnie z pewnością mają ją bogatą, tak jak i same Kowary. 

Położone pomiędzy masywem wschodnich Karkonoszy, a Rudawami Janowickimi Kowary, to miasto słynące głównie z tradycji przemysłowych. Powstanie miejscowości wiąże się z przybyciem na te tereny społeczności walońskiej. Według legendy, osada górnicza powstała, gdy przybyły w XII w. do obecnych Kowar, mistrz waloński Laurentius Angelus, odkrył tu rudy żelaza. Górnictwo i kowalstwo przez wieki stanowiły główne filary funkcjonowania Kowar. Eksploatowano żelazo, miedź, ołów oraz srebro. W miarę upływu dziejów- wydobywanie cennych minerałów przerywano i wznawiano. 

Dziś- sztolnie wykute w zboczach Karkonoszy, są cennym źródłem wiedzy na temat górniczej aktywności sprzed wieków. Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia "Liczyrzepa" powstała w roku 2000. Do zwiedzenia mamy, bagatela, 80 km chodników i korytarzy kopalnianych, będących świadectwem mozolnej pracy górników. Jednym z najciekawszych punktów wyprawy do Sztolni Kowarskich, jest z pewnością była kopalnia uranu. Przed rozpoczęciem II wojny światowej, Niemcy spekulowali na temat potencjalnego wykorzystania występujących tu rud uranu do produkcji broni jądrowej. Szeroką wiedzą na ten temat dysponuje wykwalifikowana kadra przewodników. W trakcie godzinnej wycieczki do sztolni, rozwiewane są wszelkie niejasności i mity, dotyczące tego niezwykłego miejsca. 

Na spragnionych wypoczynku turystów, czeka kompleks Jelenia Struga, w którym można skorzystać z usług hotelarskich, jak również zregenerować siły w medical spa. Spróbować tu trzeba koniecznie walońskich potraw. W tutejszym Parku Rozrywki mile spędzą czas dorośli, jak również ich pociechy. Co więcej, stąd zaplanować można wiele wycieczek w Rudawy Janowickie oraz w Karkonosze. Zapraszamy!

Dodano: 2014-01-17 01:21:12

Komentarze (0)
Dodaj komentarz