Urządzamy kącik do zabaw dla dziecka

Każdy maluch, bez względu na wiek, powinien mieć w swoim pokoju przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do zabawy. Powinna ona być odpowiednio zaaranżowana, aby stanowiła nie tylko wygodne, ale również bezpieczne miejsce, w którym maluch będzie mógł oddać się swoim ulubionym zabawom. Dziś podpowiemy, jak taki kącik zaaranżować oraz co powinno się w nim znaleźć. 

Miejsce zabawy

Na początek warto zastanowić się, którą część pokoju planujemy przeznaczyć na kącik do zabawy. Powinno ono być całkowicie bezpieczne, a więc oddalone od wszelkiego rodzaju ostrych krawędzi, schodów, okna, które maluch może samodzielnie otworzyć. Kącik do zabawy powinien być także stosunkowo cichy, aby maluch mógł skupić się na zabawie i nie rozpraszać hałasami, a także dobrze oświetlone światłem górnym lub, w razie potrzeby, punktowym. Takie miejsce będzie stanowiło bezpieczną przestrzeń do zabaw naszego malucha.

Podłoże

Kolejną kwestią, o którą należy zadbać organizując w domu kącik do zabaw dla dziecka, jest podłoże. Najlepiej sprawdzi się wykładzina dywanowa o krótkim włosiu lub specjalna mata antypoślizgowa. Dzięki temu dziecko nie będzie narażone na ślizganie się po podłodze, co może grozić upadkiem lub kontuzją. Bez względu na to, jaki rodzaj podłoża wybierzemy, powinno ono być mocno i solidnie przytwierdzone do podłogi, aby maluch nie był w stanie go oderwać podczas zabawy.

Barierki ochronne

Warto także pomyśleć o specjalnych barierkach zabezpieczających, które będą okalać kącik. W ten sposób dziecko będzie miało jednocześnie odpowiednią ochronę, jak i wyraźne oznaczenie przestrzeni, w której może się bawić. Takie barierki mogą być wykonane z drewnianych lub plastikowych płotków. 

Meble do kącika zabaw

Teraz pora na wyposażenie przestrzeni do zabawy. Na pewno przyda się w niej niski stolik z taboretem lub krzesełkiem, które posłużą dziecku do zabaw, na przykład plastycznych lub wymagających skupienia i precyzji. Oprócz tego warto wyposażyć kącik w specjalny regał, na którym maluch będzie mógł trzymać swoje zabawki, a także kosz na drobniejsze przedmioty, na przykład na klocki czy maskotki. Dobrym pomysłem będzie także zakup miękkiej pufy, na której maluszek będzie mógł odpocząć podczas zabawy lub wygodnie położyć się, słuchając bajki czy oglądając książeczkę.

Zabawki dla dziecka

Najważniejszym jednak elementem, który jest istotny zwłaszcza z punktu widzenia naszego malucha, są oczywiście zabawki. Te powinniśmy podzielić na kilka grup: plastyczne, a więc wszelkiego rodzaju bloki rysunkowe, kredki, farbki zestawy do wycinania czy modelowania, gry i zabawy planszowe oraz karciane, klocki oraz zabawki elektroniczne lub pojazdy zdalnie sterowane. Warto od samego początku uczyć malucha utrzymywania porządku i odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie. W ten sposób w kąciku zabaw zawsze będzie panował porządek, a my nie będziemy musieli codziennie układać wszystkich zabawek i akcesoriów. 

Tak zaaranżowana przestrzeń dla dziecka do zabawy w domu zapewni maluchowi świetną rozrywkę w przyjemnym i bezpiecznym otoczeniu.


 

Dodano: 2021-08-19 08:52:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz