Wakacyjny wyjazd autem - co należy sprawdzić przed wyjazdem?

Na wakacyjny wyjazd czeka się przez cały rok. Lato sprzyja długim podróżom, dlatego też bardzo często decydujemy się na ucieczkę z kraju własnym samochodem. Co należy sprawdzić przed wyjazdem, by wymarzona wycieczka nie stała się dla nas drogą przez mękę? Jak zadbać o samochód, by nie musieć spędzić połowy wyjazdu w zagranicznym warsztacie samochodowym?

Wyposażenie samochodu

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, poruszające się za granicą kraju samochody muszą być wyposażone tylko w te elementy, które są wymagane w miejscu zarejestrowania auta. Nie dostaniemy co prawda mandatu za brak jakiegoś przedmiotu, ale z pewnością zmarnujemy mnóstwo czasu na rozmowy z policją. Najlepszym pomysłem będzie więc skorzystanie z internetu i znalezienie informacji o tym, jakie jest wymagane wyposażenie samochodu w krajach, przez które będziemy przejeżdżać oraz w miejscu docelowym.

Kierowcy jeżdżący po Polsce muszą posiadać gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Wyjeżdżając za granicę, warto zaopatrzyć się także w apteczkę oraz kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera. Nie można również zapominać o dodatkowych żarówkach, zestawie umożliwiającym bezproblemową wymianę koła, a także małych zapasach płynów eksploatacyjnych. Wszystko to znajdziemy na EUautoczesci.pl

Układ hamulcowy

Hamulce to podstawa naszego bezpieczeństwa. Przed wyjazdem koniecznie musimy sprawdzić stan klocków hamulcowych oraz tarcz. Jeśli są one zbyt cienkie lub nierówno zużyte, należy wymienić elementy. Podobnie jest w przypadku klocków. Gdy są one mocno wytarte - musimy je wymienić. Warto pamiętać o tym, że należy wymieniać klocki i tarcze na obu kołach tej samej osi.

Przegląd układu hamulcowego warto wykonać na co najmniej miesiąc przed wyjazdem. Pozwoli nam to uniknąć kłopotów i umożliwi wyjazd w momencie, gdy cały układ już się "dotrze" i będzie gwarantował nam najwyższą moc hamowania.

Wymiana klocków i tarcz to nie jedyna rzecz, którą powinniśmy wykonać, sprawdzając układ hamulcowy. Należy sprawdzić również wszystkie wężyki i namierzyć ewentualne przecieki. Mocno uszkodzone i popękane wężyki najlepiej wymienić przed wyjazdem.

Zawieszenie i amortyzatory

Przed wyjazdem na wakacje warto także udać się do mechanika, który skontroluje stan zawieszenia w naszym samochodzie. Jakakolwiek usterka amortyzatora, drążków lub wahaczy może całkowicie uniemożliwić nam podróż, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Wadliwe i zużyte amortyzatory warto wymienić przed podróżą. Należy pamiętać, że dla zapewnienia optymalnej pracy, należy wymienić oba amortyzatory na kołach jednej osi, nawet jeśli tylko jeden z nich nie spełnia wymagań jakości.

Układ elektryczny

Nowoczesne samochody posiadają całą masę elektroniki, która steruje ustawieniami wielu elementów samochodu. Jeśli cokolwiek się z nią stanie - auto nie pojedzie lub jazda będzie wiązać się z dużym niebezpieczeństwem.

Przede wszystkim warto sprawdzić stan akumulatora. Jeśli jest on stary i nie daje odpowiedniego napięcia, warto wymienić go na nowy model. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowań i problemów związanych z niemożnością uruchomienia samochodu po chłodnej nocy. Przy okazji warto sprawdzić także stan paska klinowego lub łańcuszka.

Niezależnie od wszystkiego, warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe oraz komplet bezpieczników. Ja to mówią - "Przezorny zawsze ubezpieczony".

Płyny eksploatacyjne

O ile płyn do spryskiwaczy dolewa się w miarę regularnie, tak mało kto pamięta o tym, by skontrolować także poziom płynu hamulcowego i chłodniczego. Ich niedobory mogą spowodować uszkodzenie danego układu i stanowią ogromne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Niewielkie ilości oleju i płynu chłodniczego warto zabrać ze sobą w trasę.

Chłodzenie pojazdu

Ilość płynu chłodniczego w układzie nie jest jedyną rzeczą dotyczącą układu chłodniczego, którą powinniśmy sprawdzić przed dłuższym wyjazdem. W wielu typowo wakacyjnych miejscach panują bardzo wysokie temperatury, które mogą być niebezpieczne dla silnika, dlatego też przed wyjazdem sprawdzić wszystkie rurki i wężyki układu chłodniczego.

Opony

Zgodnie z prawem głębokość bieżnika opon musi wynosić co najmniej 1,6 mm. Jazda na bardzo startych oponach jest nie tylko niebezpieczna, ale także grozi odebraniem dowodu rejestracyjnego. Koniecznie trzeba także sprawdzić ciśnienie oraz stan opon. Pomiary powinny być wykonywane na zimnych oponach, gdyż tylko wtedy są one miarodajne. Koniecznie trzeba także pamiętać o tym, by dostosować ciśnienie opon do stopnia załadowania samochodu.

Wizualną kontrolę opon najlepiej wykonać na kilka dni przed wyjazdem. Należy sprawdzić dokładnie ich stan, zbadać wszystkie nacięcia i rysy oraz inne uszkodzenia, które mogą doprowadzić do problemów na trasie.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa warto rozważyć również ekonomiczne aspekty jazdy na dobrze napompowanych i sprawnych oponach. Niewłaściwe ciśnienie powietrza niesie za sobą wiele negatywnych skutków jak np. wyższe spalanie paliwa i zmniejszenie okresu eksploatacji ogumienia.

Wtryskiwacze

Nowoczesne samochody wyposażone są we wtryskiwacze, których zadaniem jest podawanie odpowiedniej ilości paliwa do silnika. Przed każdym dłuższym wyjazdem należy sprawdzić, czy nie są one uszkodzone lub zapchane.

Samochód ze źle działającymi wtryskiwaczami może mieć problemy z odpalaniem i przyspieszaniem, a z tłumika może wydobywać się zapach niespalonego paliwa. Jazda takim samochodem jest wyjątkowo niebezpieczna, a nagłe utraty mocy mogą doprowadzić do wielu sytuacji zagrażających życiu, dlatego nie warto zwlekać z wymianą tych elementów.

Dodano: 2019-07-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz