We wnętrzu Śnieżnych Kotłów

Ostatnio pisaliśmy o podziwianiu rzeźby Śnieżnych Kotłów znad ich górnej krawędzi. Dziś- chcemy zachęcić do nieco trudniejszej wyprawy- dotarcia do samego wnętrza dwóch polodowcowych jam i zgłębienia ich bogactwa. 

Rejon Śnieżnych Kotłów to rezerwat ścisły. Jak się tam dostać? Zielonym Szlakiem (Ścieżką nad Reglami)- wyruszyć można z okolic schroniska "Szrenica", lub Schroniska "Pod Łabskim Szczytem". Szlak prowadzi drogą kamienistą, otoczoną z jednej strony gołoborzami, a z drugiej- kosodrzewiną.

Po około dwóch godzinach marszu dochodzimy do Małego Śnieżnego Kotła, w którym witają nas skaliste pionowe ściany o wysokości dwustu metrów. Znajdziemy tu wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin, np. skalnicę śnieżną (endemit), rozrzutkę alpejską i skalnicę darniową, tzw. bazaltową. Ciekawym jest fakt, że w Małym Kotle znajduje się żyła bazaltowa. Leży tu także jeziorko polodowcowe- na wysokości 1165m. 

Na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła natomiast- położone są dwa niewielkie i dość płytkie Śnieżne Stawki- otoczone skałami i kosodrzewiną. Są to jeziorka okresowo wysychające. Spotykane są tu liczne gatunki flory alpejskiej, np. sasanka alpejska, modrzyk górski, pierwiosnka maleńka, a także gatunek, będący reliktem epoki lodowcowej- zimoziół północny. 

Obydwa Kotły rozdzielone są grzędą, czyli skalną przegrodą zarośniętą kosodrzewiną. W porze zimowej i wiosennej schodzą tu lawiny, dlatego zimą szlak ten jest niemal zawsze zamknięty. Natomiast latem i jesienią - można wybrać się na wycieczkę, na której czeka nas spotkanie z unikalną rzeźbą i przyrodą karkonoską- występują tu rośliny arktyczne i alpejskie, a kotły otoczone są granitem karkonoskim. Z fauny- spotkać tu można rzadkie gatunki reliktowego ślimaka oraz unikalne gatunki ptaków, jak np. płochacze halne czy drozdy obrożne. 

Kontunuując wycieczkę zielonym szlakiem, dotrzemy do najmniejszego z kotłów polodowcowych- czyli Czarnego Kotła Jagnątkowskiego. Oczywiście możemy zejść niebieskim szlakiem do Jagniątkowa- stamtąd szybko można się dostać do Szklarskiej Poręby. 

Dodano: 2014-01-15
Komentarze (0)
Dodaj komentarz