Weekend na Dolnym Śląsku

Dolny Śląski to jedno z najpiękniejszych regionów Polski. Słynie przede wszystkim z wielu zamków, nierzadko owianych różnymi, także mrocznymi legendami. Przykładem takiego miejsca może być Zamek Czocha, położony w miejscowości Sucha. Krąży o nim wiele opowieści, np. o skarbach ukrytych w jednej z komnat, które tajemniczo zaginęły. Są tam też sale tortur, sekretne przejścia podziemne, jakich w ówczesnych czasach zapewne nie brakowało.

Wrocław - perła Dolnego Śląska

Wakacje na Dolnym Śląsku należy zacząć od Wrocławia - to numer 1 na naszej liście. Nazywane jest miastem mostów i jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Polski. Oto lista miejsc, do których naprawdę powinieneś pojechać, będąc tutaj.

kolorowe podwórka na Nadodrzu - od strony ulicy osiedle to nie wyróżnia się niczym szczególnym, wręcz przeciwnie, odstrasza. Ale już od strony podwórka zobaczysz zupełnie inny świat. Niemal każdy zakamarek podwórka jest pomalowany. Są tu wielkie dzieła, jak choćby wariacja na temat "Krzyku" Edwarda Muncha, malunek przedstawiający Fridę Kahlo, ale są też portrety mieszkańców osiedla, malunki, czy rzeźby zwierząt, piłkarzy czy postaci z mitologii. Miejscowi sami stworzyli ten "niemural", jak go nazwali.

wrocławskie wyspy - Wrocław jest czwartym miastem na świecie, zaraz po Wenecji, Amsterdamie i Sankt Petersburgu, które ma najwięcej, bo aż ponad 130 mostów. Prowadzą one na liczne wyspy, gdzie z pewnością miło spędzisz czas. Najbardziej znana jest Wyspa Słodowa, ale takich wysepek jest bardzo dużo. A jaki piękny krajobraz one tworzą.

Ostrów Tumski - najstarsza część Wrocławia. Prowadzi do niego most, nazywany mostem zakochanych, ponieważ wisi na nim tysiące kłódek, podpisanych właśnie imionami zakochanych. To w tej dzielnicy znajduje się m. in. słynna katedra wrocławska.

Ogród Botaniczny - powstał w 1811 r. Obecnie ma prawie 8 hektarów i rośnie tu około 7.5 tysiąca gatunków roślin. Jest miejscem, gdzie bardzo przyjemnie można spędzić czas, poznać florę z całego świata.

Panorama Racławicka - jedno z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa. Wymiary tego monumentalnego obrazu to 15 x 114 m. Podziwiać go można w rotundzie, ponieważ podziwianie go w zwykłym budynku byłoby utrudnione z powodu jego rozmiaru. Obraz jest uzupełniany odtwarzanymi komentarzami, które opisują przedstawione sceny.

Ogród Japoński - ten przepiękny ogród ma aż ponad 100 lat. Po wielkiej powodzi w 1997 r. wymagał gruntownej renowacji. Układ ogrodu jest starannie przemyślany, harmonijny, wszystko tu posiada swoją symbolikę. Świetnie przybliża turystom kulturę Japonii.

Oczywiście to tylko kilka z atrakcji Wrocławia. Godne polecenia są także: wrocławski rynek, Sky Tower czy Bulwar Ksawerego Dunikowskiego nad Odrą oraz wiele innych miejsc, których walorów nie sposób opisać.

Kopalnia Złoty Stok

Prawdziwa kopalnia złota w Polsce! Wydobyto w niej ponad 16 ton złota. Podziemna trasa turystyczna prowadzi przez Sztolnię Gertrudy. Nazwa ta pochodzi od imienia żony jednego z zaginionych dawniej górników. Ówczesny właściciel kopalni nie podjął wówczas akcji ratunkowej, twierdząc, że mu się ona nie opłaca. Gertruda postanowiła więc sama odnaleźć męża. Niestety zaginęła w podziemnych korytarzach i już nie wróciła. Legenda głosi, że od tamtej pory, gdy zabłądził tam jakiś górnik, szedł za tajemniczym dźwiękiem niby ludzkich kroków. Podobno wyprowadzała go sama Gertruda, dzięki której bez problemu trafiał on do wyjście. W kopalni można zobaczyć rozmaite mapy, plany kopalni, piece, w których wytapiano złoto. Przy odrobinie szczęścia możecie spotkać Szarego Gnoma. Podobno jeśli spojrzysz mu w oczy, spełnią się Twoje marzenia. W Sztolni Czarnej znajduje się zaś chodnik prowadzący aż do Czech oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad.

Zamek Śląskich Legend

We wsi Pławna ujrzycie pomarańczowy Zamek Śląskich Legend, wewnątrz którego znajdziecie rzeźbę Ducha gór - Karkonosza, od którego nazwę wzięły pobliskie góry.

Kolorowe Jeziorka

Znajdują się w Wieściszowicach, w pobliżu Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znalazły się na trzecim miejscu listy cudów Polski. Są to cztery jeziorka: żółte, błękitne, purpurowe i czarne. Zabarwienie tafli wody związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Przed laty znajdowała się tu wytwórnia kwasu siarkowego, z którego produkowano m. in. proch strzelniczy. Z czasem jego założyciel zrezygnował z przedsięwzięcia. Porzucone wyrobiska zalała woda, tworząc jeziorka, a minerały nadały im niezwykłe zabarwienie.

Zamek Książ

Znajduje się w zacisznej części Wałbrzycha, w Książu. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Historia tego miejsca jest silnie związana z rodziną Hochbergów. Mieszkali oni w tej rezydencji około 400 lat. Oprócz zamku możesz udać się tutaj do restauracji oraz przenocować w hotelu. Jest tu także Państwowa Stacja Polskich Ogierów.

Nie sposób jednak opisać wszystkich ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku. Jak widzisz, naprawdę jest tu wiele do zwiedzania, są też atrakcje dla dzieci, jak np. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, są przepiękne Góry Stołowe i wiele wiele innych. Dolny Śląsk mógłbyś zwiedzać miesiącami.


Dodano: 2020-02-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz