Wesele po góralsku — spraw, by przyjęcie miało niezapomniany klimat

Stylów, w jakich możemy zorganizować jedną z najważniejszych uroczystości w naszym życiu jest całe mnóstwo. Coraz większą popularność wśród młodych par — nie tylko rdzennych górali — zdobywają wesela w góralskim klimacie.

Góralskie wesele nie tylko dla górali i nie tylko w górach

Góralskie gody — bo tak tradycyjnie nazywany jest przez górali ślub i wesele — to uroczystość niezwykle huczna, w której udział bierze bardzo duża liczba gości. Ludowe stroje, proste i smaczne potrawy, weselne zwyczaje i przyśpiewki to tylko niektóre z góralskich akcentów, jakie przemycić można na swoje wesele. Motywy tradycyjnego góralskiego wesela można łączyć z nowoczesnymi trendami, jeśli tylko potrafimy to zrobić w granicach smaku — o tym, jakie dekoracje i elementy są obecnie popularne, przeczytasz w tekście: "Nowinki w branży ślubnej". By zorganizować zabawę w góralskim klimacie, wcale nie musimy uroczystości i imprezy przenosić w góry. Wystarczy, że przemycimy choć kilka akcentów, by poczuć namiastkę tradycyjnego, góralskiego wesela.

Góralskie akcenty na weselu

"Pary Młode korzystają z motywu wedle uznania: góralskie mogą być tylko akcenty, takie jak wystrój sali i menu albo całe wesele, od lokalu i dekoracji, aż po stroje i muzykę" - mówi Kamil, specjalista z serwisu wesele.com.pl. Jeśli tylko sobie wymarzymy, już na samych strojach możemy mieć góralskie motywy. Tradycyjne hafty na sukni, bolerku czy poszetce, muszce albo krawacie. Góralski bukiet panny młodej, motywy na zaproszeniach, winietkach, w dekoracji samochodu, sali czy miejsca, w którym udzielany jest ślub. W ramach podziękowania — małe miodziki, żurawina czy inne przetwory, przyozdobione kawałkiem tkaniny z góralskim motywem. I wreszcie góralskie menu — kwaśnica, góralskie sery, baranina, żeberka, golonka, pieczony prosiak czy udziec jagnięcy, pasztety, smalec, kiszonki, moskole, hałuski, bombolki, na deser kołacze, szarlotki, makowce, kremarz, babki ziemniaczano-drożdżowe, a prócz weselnej wódki nalewki i grzaniec. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na wesele sprowadzić również góralską kapelę z prawdziwego zdarzenia, która wprowadzi niesamowity klimat i sprawi, że zabawa będzie niezapomniana zarówno dla pary młodej, jak i jej gości.

Ślub i wesele w górach

Jeśli chcemy jednak pójść na całość i poczuć autentyczny góralski klimat podczas swojego ślubu i wesela, możemy nie tylko zdecydować się na góralskie akcenty, ale zorganizować uroczystość i zabawę w górach. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku będziemy najpewniej musieli zatroszczyć się również o nocleg dla wszystkich gości oraz poświęcić czas na odwiedzenie miejsca, w którym ma się odbyć ślub i wesele, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. To może wygenerować o wiele wyższe koszty niż zakładaliśmy na początku i być trochę czasochłonne, zwłaszcza, gdy pochodzimy lub mieszkamy na drugim końcu Polski.

Góralska sesja fotograficzna

Dodatkowym góralskim akcentem ślubno-weselnym może być zorganizowanie sesji narzeczeńskiej lub poślubnej w górach albo zorganizowanie góralskich gadżetów do modnej ostatnio fotobudki, która pojawia się na większości wesel. Wisienką na torcie może być również podróż poślubna w góry, gdzie para młoda będzie mogła odpocząć i spędzić swój miesiąc miodowy w przepięknych okolicznościach natury i poczuć prawdziwie góralski klimat.
Możliwości na zorganizowanie ślubu, wesela i wszystkiego, co mu towarzyszy w góralskim stylu jest naprawdę całe mnóstwo. Wszystko zależy od potrzeb, oczekiwań i budżetu, jakim dysponujemy. Nawet najmniejsze góralskie akcenty mogą pomóc w zbudowaniu niezapomnianego klimatu rodem z gór.

Dodano: 2018-08-23
Komentarze (0)
Dodaj komentarz