Wesele w stylu góralskim

Zanim nastąpi ten najważniejszy i najszczęśliwszy moment w życiu zakochanych, trzeba wszystko dobrze przygotować. Każda para marzy, aby ich ślub i wesele były wyjątkowe, niepowtarzalne i zapamiętane przez wszystkich gości na lata. Jest całe mnóstwo rozmaitych pomysłów: przysięga małżeńska składana w trakcie lotu balonem, przebieranki na motywach ulubionych książek czy filmów (np. “Gwiezdne Wojny”, “Władca Pierścieni”),ślub staropolski żywcem wyjęty z kart powieści Sienkiewicza… wreszcie też wesela w stylu góralskim.

Popularne kurorty turystyczne w górach to bardzo dobre miejsce na ślub. Zarówno dzięki dużej liczbie sal do wyboru, jak i jedynej w swoim rodzaju oprawie. Specjaliści od organizacji weselnych uroczystości, jakich można szybko znaleźć na www.towesele.pl, nie mają wątpliwości - barwny, góralski folklor to jeden z tych motywów przewodnich na weselach, które zawsze będą cieszyły się sporym zainteresowaniem. Wystarczy tylko parę przykładów: pięknie przyozdobione stroje, nocny kulig z pochodniami (ewentualnie przejażdżka przystrojonymi wozami fiakrów),góralska karczma, pyszne dania i wysokoprocentowe napoje, skoczna muzyka, pieprzne piosenki i przyśpiewki… Od razu czuć klimat zabawy, nieprawdaż?

A jak to się ma do Karpacza? Nie da się ukryć, że tradycyjna kultura ludowa w rejonie Sudetów ma słabszą pozycję niż w Tatrach czy Beskidach. Cóż, kwestie historycznych zmian granic i nie tak znowu dawnych przesiedleń. Dlatego w temacie wesela w stylu góralskim w Karpaczu nasuwają się dwie możliwości. Pierwsza: sprowadzenie do miasta pod Śnieżką rodowitych Podhalan. Wynajęcie zespołu weselnego, konnego orszaku czy temperamentnych wodzirejów spod samiuśkich Tater to dzisiaj żaden problem - wystarczy znaleźć interesującą ofertę i dogadać się co do warunków, a harnasie i śwarne dziołchy urządzą wesele po góralsku wszędzie, bez względu na okoliczności przyrody.

Druga opcja to skorzystanie z mniej znanych zasobów folkloru i ślubnych zwyczajów w Karkonoszach. Pewnie znalezienie specjalistów na sudecki ślub po góralsku będzie trudniejsze, lecz finalny efekt oryginalny i unikatowy niż wszystkie inne wesela. Od czego zresztą są specjalistyczne serwisy, w rodzaju wyżej wymienionego To Wesele? Jest jeszcze trzecia możliwość: inspiracja zwyczajami skandynawskimi, tudzież szerzej - nordyckimi. W końcu Świątynia Wang w Karpaczu to idealne miejsce na wspaniały ślub kościelny. I do tego bodaj jedyny taki kościół w Polsce - drewniany zabytek z przełomu XII i XIII stulecia, przeniesiony w całości z Norwegii pod Śnieżkę w połowie XIX wieku. Nawet najlepsze zdjęcia, filmy czy panoramy 3D nie są w stanie w pełni oddać wyjątkowej atmosfery, jaka panuje w karpackim Wangu.

To oczywiście tylko niewielka część spraw jakie trzeba dopiąć na ostatni guzik, aby urządzić udane wesele. Czy to w stylu góralskim, czy też według jakiegokolwiek innego pomysłu. Kościół, sala weselna, noclegi dla gości z bardzo daleka, fotograf i/lub kamerzysta ślubny, elegancka limuzyna albo inny środek transportu dla pary młodej, kulinarny catering, oprawa muzyczna, DJ czy inna osoba prowadząca zabawę, tort weselny, pierwszy taniec, suknia ślubna panny młodej, zaproszenia, dodatkowe atrakcje na weselną zabawę… długo by tak wymieniać. Najważniejsze, że zawsze można liczyć na pomoc najbliższych oraz skorzystać z usług ludzi, którzy wiedzą jak zadbać o poszczególne aspekty zaślubin i późniejszej zabawy.

Galeria
Świątynia Wang w Karpaczu
Dodano: 2018-03-29 13:26:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz