Wulkan czy Królowa? Słów kilka o Śnieżce

Wybierając się na urlop w Karkonosze z pewnością zainteresuje Cię wycieczka na najwyższy szczyt Sudetów, zwany także dumnie Królową Karkonoszy, czyli Śnieżkę. Jest to jedna z najpiękniejszych gór w Polsce, której szczyt znajduje się na wysokości 1602 m n.p.m. Można na nią dotrzeć zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej. To szczyt, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na całą Kotlinę Jeleniogórską.

Śnieżka zbudowana jest przede wszystkim ze skał metamorficznych nazywanych hornfelsami oraz granitu. Dzięki temu zyskała ona tak charakterystyczny kształt. Hornfels jest to skała powstała z przeobrażonego łupka łyszczykowatego na styku gorącej magmy. Południowe zbocze tej góry jest bardzo strome i niedostępne, ponieważ pocięte jest głębokimi źlebami. Natomiast od strony północnej dominuje skalne podłoże – także trudne do zdobycia. Oba z nich opadają do bardzo głębokich dolin polodowcowych: Łomniczki oraz Obří důl (po stronie czeskiej). Strona wschodnia – najbardziej łagodna – schodzi wprost do Słonecznej Doliny.

Kształt Śnieżki często wprowadza w błąd nieświadomych turystów, ponieważ są oni przekonani, że Śnieżka to jeden z wygasłych wulkanów. Nie jest to jednak prawdą. Od wieków krąży nieprawdziwy mit, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Wielu turystów przybywa na Śnieżkę właśnie po to, aby na własne oczy zweryfikować, czy jest on prawdą, czy nie.

Klimat panujący na Śnieżce łudząco przypomina ten, z którym spotkać się można za kołem podbiegunowym. Dzięki temu, niezwykle trudna w hodowli roślinność alpejska, ma szansę rozwijać się i zachwycać swoim pięknem wszystkich spacerujących po Karkonoszach turystów. Średnia temperatura roczna wynosi niespełna 0 stopni Celsjusza, jednak w najcieplejszym miesiącu wzrasta prawie do 11 stopni.

Śnieżka to wyjątkowa góra, na której pokrywa śnieżna pojawia się czasem już od października i zalega aż do maja. Praktycznie przez cały rok można odnaleźć płaty śniegu pokrywające mniejsze bądź większe tereny okalające ten najwyższy szczyt Karkonoszy. Miejsce to stało się także idealnym terenem badawczym w kwestii zmian klimatycznych oraz wpływu pogody na zmienność wiatrów i coraz większe ochłodzenie w wyższych pasmach górskich.

Na szczycie góry znajdują się m.in.: charakterystyczny, przypominający latający spodek budynek restauracji i obserwatorium meteorologicznego oraz Kaplica Świętego Wawrzyńca.

Najważniejszym atutem tego przepięknego szczytu jest przede wszystkim jej niesamowity kształt oraz krążące wokół niej historie i legendy. Z góry rozpościera się także przepiękny widok na całą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej – przy dobrej widoczności udaje się zauważyć nawet miejsca położone w odległości 200 km! Dlatego też, Śnieżka to obowiązkowa atrakcja podczas karkonoskich wojaży, licznie odwiedzana przez turystów oraz pielgrzymów z całego świata.

Dodano: 2015-08-04
Komentarze (0)
Dodaj komentarz