Wybierasz się samochodem za granicę? Będziesz potrzebować winiety

  • Karpacz
  • Blog
  • Wybierasz się samochodem za granicę? Będziesz potrzebować winiety
Bilety lotnicze drożeją z dnia na dzień, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wybrać na wakacje swoim własnym samochodem. I o tyle, o ile dla osób obeznanych w temacie nie jest to większym wyzwaniem, tak dla początkującym osobom może sprawić sporo trudności. Przede wszystkim, podjęcie się takiej wyprawy wymaga znajomości przepisów prawnych obowiązujących w krajach, przez które planujemy przejechać. Mowa tutaj również o przepisach ruchu drogowego, które różnią się nieco od polskich realiów. To jednak nie wszystko!


Winieta w drodze do Czech w formie online 

Podczas tripa samochodowego po Europie mnóstwo osób decyduje się odwiedzić Czechy. I nic w tym dziwnego - Czechy to kraj znajdujący się bardzo blisko Polski, a do tego dość tani i przyjazny. Czesi oferują świetną kuchnię, pyszne piwo i mnóstwo atrakcji. Czeskie miasta słyną z urokliwych uliczek, a natura zachwyca zielenią. Poza tym, to właśnie przez Czechy możemy pojechać do innych, bardziej oddalonych miejsc. Z tego też powodu wiele osób traktuje Czechy jako swoistą przystawkę przed prawdziwymi wakacjami. 

Podróżowanie po Czechach jest w gruncie rzeczy darmowe. To znaczy, o ile wybierzecie lokalne trasy i zdecydujecie się marnotrawić cenne godziny, meandrując niezliczonymi uliczkami. Za trasy szybkiego ruchu trzeba bowiem zapłacić, a dowód tejże opłaty posiadać w formie winiety. Taki świstek można nabyć w oficjalnych punktach sprzedażowych, np. na stacjach benzynowych oraz online. Nie musicie już przekopywać przeglądarek hasłami: e-winiety Czechy, bo wszystko macie podane dosłownie na tacy. Wystarczy kliknąć, wybrać winietę, zapłacić i gotowe! 

Pamiętaj jednak, że za brak ważnej winiety można otrzymać srogą karę w wysokości nawet wielu tysięcy koron czeskich. Ba! Na Słowenii tego typu kary sięgają nawet 800 euro, a w Austrii 120 euro. Karę można także dostać za posiadanie nieważnych winiet na przedniej szybie samochodu - przed podróżą dobrze jest więc je zdrapać. 

Sprawdź stan swojego pojazdu przed podróżą

Większość osób, które decyduje się wyjechać za granicę własnym samochodem robi to z chwili na chwilę. Nieprzemyślane działania lubią się jednak mścić, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego też oprócz zakupu niezbędnych winiet, musimy dokładnie zweryfikować stan naszego pojazdu. Mowa o poziomie płynu hamulcowego, oleju silnikowego, stanie świateł, opon i nie tylko. Najlepiej samochód oddać wcześniej do warsztatu, gdzie zostanie sprawdzony i ewentualnie naprawiony przed mechanika. 

Jeśli przegląd wypadnie pomyślnie, należy jeszcze przed podróżą zadbać o koło zapasowe, gaśnicę, apteczkę itd. Niezbędne będą też zapasy wody i jedzenia. Warto również zainwestować w pojemne powerbanki, którymi naładujemy telefon na wypadek awarii samochodu. Później wystarczy przeanalizować trasę i oszacować wszelkie koszta: ceny paliwa, noclegu, jedzenia, opłat drogowych itd. 

Podróż samochodem daje wprawdzie znacznie większą wolność niż lot samolotem, ale z drugiej wymaga świetnej organizacji i cierpliwości w przyswajaniu wiedzy. Przykładowo, mnóstwo osób, które wyjeżdżają na swoją pierwszą samochodową podróż po Europie, zapomina jak ważną rzeczą jest ubezpieczenie zdrowotne. W końcu, w innym kraju łatwo o zatrucie pokarmowe, kontuzje lub wypadek, a leczenie dużo kosztuje. 

Nie zapominaj o atrakcjach! 

Pierwsza podróż samochodowa za granicę to przeżycie, które się pamięta już na zawsze. Jeśli zdecydujesz się jechać przez Czechy, to koniecznie odwiedź Pragę i skosztuj tamtejszego piwa! Okoliczne mniejsze miejscowości oraz lasy i doliny również są warte odwiedzenia. Stamtąd możesz udać się na Węgry i zahaczyć o Balaton oraz Budapeszt, by później udać się do wiecznie słonecznej Chorwacji i rozkoszować się plażami, lazurową wodą i pysznym jedzeniem. Bardzo ciekawą opcja jest też podróż przez Austrię, Niemcy, Szwajcarię, Francję i Włochy. W ten sposób można nie tylko zachwycić się potęgą Alp, ale i skosztować francuskich serów i wina, przejechać się Lazurowym Wybrzeżem i zapoznać się bliżej z Pizą oraz Wenecją. Moc wrażeń gwarantowana i warta każdych pieniędzy! 

Dodano: 2022-07-19 10:26:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz