Z wizytą u sąsiadów

Zaledwie o rzut beretem z Karpacza znajduje się najstarsze uzdrowisko w Polsce. Nie Kudowa, nie Lądek, lecz właśnie Cieplice-Śląskie Zdrój.

Niewiele jest w naszym kraju miejsc, gdzie elegancka architektura i zdrowotny klimat dorównują urokliwemu krajobrazowi. Cieplice bez wątpienia należą do takich miejscowości. Natura podarowała jeleniogórskiemu uzdrowisku nie tylko wody termalne, ale i wspaniałe widoki. Jeśli pogoda dopisze, można stąd dostrzec nawet… Śnieżkę.

Jeśli potrzebujecie kuracji, właśnie tutaj znajdują się najcieplejsze źródła w Polsce. Cieplickie termy sprawdzają się w leczeniu chorób kręgosłupa, osteoporozy, stanów pourazowych. Pomogą także osobom, które zmagają się z problemem zespołu suchego oka czy przewlekłym zapaleniem spojówek. Tego ‘nie potrafią’ żadne inne wody w Polsce.

Jeśli szukacie atrakcji turystycznych, w Parku Norweskim znajduje się Muzeum Przyrodnicze. Posiada głównie ptasie zbiory będące częścią dawnego i osławionego Skarbca Śląskiego. W okolicy amatorów twierdz przyciąga z kolei legendarny zamek Chojnik. Miłośnicy spacerów wśród zieleni również nie będą się nudzić, bo wędrować można do woli po dwóch uroczych parkach. Jednak ja zapraszam Was na nietypowy, nocny spacer po Cieplicach.

Po zmroku nastrojowe światła reflektorów wydobywają magię najpiękniejszych zakątków tego uzdrowiska. Przede wszystkim odnowiony Park Zdrojowy z Galerią oraz pawilonem o imieniu Edward, ale też elegancki plac Piastowski oraz imponujący Pałac Schaffgotschów. Można się zadurzyć w tym miejscu.

Nic dziwnego, iż dawniej bywały ta same znakomitości. Między innymi królowa Marysieńka, Józef Wybicki, a nawet sam Johann Wolfgang von Goethe – ten sam, który napisał wiekopomne dzieło „Cierpienia młodego Wertera”. Na szczęście zdrowotne i piękne Cieplice przynoszą ulgę w każdym cierpieniu, dlatego warto tu przyjechać. Chociażby na chwilkę.

I radzę się śpieszyć, bo gdy wreszcie zostanie oddany do użytku gigantyczny Aquapark, ze znalezieniem tak głębokiego spokoju, jak dziś, może być już kłopot:)…

Dodano: 2013-10-26
Komentarze (0)
Dodaj komentarz