Zanim wyjdziesz w góry

Specyfika gór, zmienność pogody oraz odległości między schroniskami powodują, że dłuższą wędrówkę szlakiem należy odpowiednio zaplanować. Zanim wyruszymy w poszukiwaniu niesamowitych widoków przygotujmy się odpowiednio, aby nasza wycieczka była nie tylko przyjemna ale także bezpieczna.

Odpowiedni strój i obuwie to podstawa. Ubierajmy się na tzw. cebulkę, aby w razie zmiany aury móc coś z siebie zdjąć, lub odwrotnie, mieć co na siebie założyć.
Wygodne i wysokie buty, zabezpieczające kostkę to podstawa. Bez nich wędrówki górskimi szczytami mogą okazać się nie tylko męczące ale i niebezpieczne.

Trasę należy dokładnie zaplanować. Warto znać odległości między schroniskami, wiedzieć gdzie można schronić się przed załamaniem pogody. Mimo słońca podczas wyjścia po chwili może zacząć padać deszcze a nawet śnieg. Sprawdźmy warunki w górach i prognozy, najlepiej dzwoniąc do odpowiedniej placówki GOPRU.

W góry nie wyruszaj samotnie a przed wyjściem poinformuj kogoś o tym dokąd się wybierasz i jaką trasą zamierzasz tam dotrzeć. Staraj się bez potrzeby nie zmieniać trasy w czasie marszu.

Mierz siły na zamiary. Upewnij się w jakiej kondycji jesteś i czy droga jaka cię czeka nie jest ponad twoje siły. Dobrym pomysłem jest wybranie na początek krótszej trasy testowej.

Zawsze wychodź w góry rano, tak aby dotrzeć w miejsce przeznaczenia, lub móc wrócić przed zmierzchem. Na wszelki wypadek zaopatrz się również w czołówkę.

W dniu przyjazdu w góry lepiej odpocznij, pozwiedzaj okolicę, na dalszą wycieczkę wybierz się na drugi dzień, gdy już odpoczniesz o trudach podroży.

Na szlaku nieodzowny jest telefon komórkowy, przynajmniej jeden na grupę, z naładowana i sprawna baterią.

Zapamiętaj TELEFONY ALARMOWE obowiązujące we wszystkich górach w Polsce:

telefon stacjonarny 985
telefon komórkowy 601 100 300

W razie wypadku lub konieczności wezwania pomocy pamiętaj:
Jeśli masz kontakt głosowy z innymi uczestnikami wędrówki lub możliwość wysłania znaku świetlnego - wysyłaj sygnał 6 razy na minutę.
Potwierdzeniem odebrania alarmu, wezwania pomocy, jest odpowiedź 3 razy na minutę.
Gdy sam usłyszysz taki sygnał, pamiętaj, że ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie, liczy na twoją pomoc. Jeżeli masz możliwość - zawiadom GOPR. Od ciebie zależy szybkość i powodzenie akcji ratowniczej.
Jeśli potrafisz - udziel pierwszej pomocy przedmedycznej i utrzymuj podstawowe funkcje życiowe poszkodowanego.

Dodano: 2014-06-12
Komentarze (0)
Dodaj komentarz