Zdjęcia Karkonoszy w Sejmie!

Marszałek Ewa Kopacz otworzyła w Sejmie wystawę fotografii „Karkonosze”. Wernisaż odbył się 20 marca br., organizatorami ekspozycji są Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny oraz Karkonoski Park Narodowy. Fotografie najwyższego pasma Sudetów podziwiać można w hallu głównym Sejmu do 25 marca br.

Otwierając wystawę marszałek wspomniała o burzliwej historii Karkonoszy – Były świadkiem wielu zdarzeń, były świadkiem historii kilku państw: Czech, Austro-Węgier, Polski. Dziś to wspólne góry Polski i Czech, ale przecież tak jak świat, który nas otacza, należą do wszystkich, którzy zechcą tam pojechać. Nawiązała również do sentymentu turystów, którzy odwiedzają Karkonosze od wielu pokoleń – Nazwy Śnieżka, Szrenica, Śnieżne Kotły, Szklarska Poręba, Karpacz są powszechnie znane już od dzieciństwa. Marszałek podkreślała piękno gór, które jej zdaniem, leży w ich surowości i różnorodności.

Prezentowane fotografie ukazują zapierające dech formy rzeźby terenu Karkonoszy, malowniczo położone jeziorka czy skalne minerały połyskujące w słońcu. Nie mogło zabraknąć również zdjęć Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Warto wspomnieć, że Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Są obszarem chronionym ze względu na cenne zasoby przyrodnicze. Tylko na tym obszarze Polski rosną dzwonek karkonoski i skalnica bazaltowa. Znajdziemy tutaj również 100 gatunków ptaków i ok. 40 gatunków ssaków, w tym 16 gatunków nietoperzy. Spacerując po górskich szlakach Karkonoszy przy odrobinie szczęścia zobaczyć możemy także muflona (przodka pochodzącego z Korsyki i Sardynii).

Wszystkich miłośników gór zapraszamy do zobaczenia sejmowej wystawy, a przede wszystkim do odwiedzania Karkonoszy o każdej porze roku.

Dodano: 2013-03-22 00:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz