Zimowe szlaki na Śnieżkę

Jaki szlak na Śnieżkę będzie najlepszy zimą?

Śnieżka - najwyższy szczyt Karkonoszy, tłumnie przyciąga turystów. Także zimą. 

Wiele osób wybierając się w góry zapomina, że przebieg szlaków zimowych może się różnić od tych letnich. Warunki panują na nich odmienne, a wiele tras jest zamkniętych. Planując więc wycieczkę musisz pamiętać, by szczegółowo zapoznać się z przebiegiem szlaku. I koniecznie sprawdź pogodę i zagrożenie lawinowe. Warto mieć w plecaku raczki, bo bywa ślisko. Szczególnie na ostatnim etapie, pod samym szczytem.

Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking najlepszych szlaków na Śnieżkę zimą.

Szlak na Śnieżkę od Świątyni Wang (niebieski)

To szlak najdłuższy, ale i najłagodniejszy. Po drodze miniesz schronisko Samotnia, znajdujące się nad Małym Stawem. Maszerując dalej dotrzesz do schroniska Strzecha Akademicka. Stamtąd do następnego schroniska czeka Cię około godzinny marsz (lekko ponad 3 kilometry). Gdy już dotrzesz do Domu Śląskiego na Snieżkę jest już "rzut beretem". Jednak jest to niewątpliwie najtrudniejsza część szlaku. I najbardziej niebezpieczna. Zwłaszcza, przy obecności dużej ilości innych turystów. Ci mniej rozważni pozwalają sobie na tzw. "tyłkozjazdy" lub zjazdy na jabłuszku - podcinając innych turystów i sprawiając duże zagrożenie na szlaku. Pamiętaj, że w górach bezpieczeństwo to podstawa. Twoje i innych turystów.

Szlakiem niebieskim z Domu Śląskiego na szczyt Śnieżki dotrzesz w około 40-50 minut. Cała wycieczka od Świątyni Wang w jedną stronę zimą to prawie 4,5 godziny - 9 km.

Szlak przez Kopę (czarny)

Trasa rozpoczyna się przy dolnej stacji wyciągu. Do Białego Jaru podejście jest całkiem łagodne. Dotrzesz tutaj w około godzinę. Ważna uwaga - nie zatrzymuj się tutaj zimą! Biały Jar jest bardzo niebezpieczny zimą. To tutaj w 1968 roku zeszła lawina, odbierając życie 19 osobom. Przypomina o tym tablica pamiątkowa. Krótkie spojrzenie i zaczynamy stromsze podejście. Gdy dotrzesz do górnej stacji kolejki będzie to znak, że do Domu Śląskiego pozostała "ostatnia prosta". 50 minutowy spacerek i jesteś na miejscu. Teraz pozostało już tylko zdobycie szczytu.

Cały szlak ma 5,9 km i w zimie przejście zajmuje około 3 godziny. To najszybsza trasa.

Przez Strzechę Akademicką (szlak żółty)

Rozpoczynasz swoją podróż tak jak wcześniej, przy dolnej stacji wyciągu na Kopę. Kieruj się jednak do Dzikiego Wodospadu, i szukaj na drzewach żółtego oznaczenia szlaku. Szlak cały czas pnie się umiarkowanie w górę. Po około 3 kilometrach dotrzesz do schroniska Strzecha Akademicka. Warto tutaj się zatrzymać i ogrzać. Jest to jedno z ulubionych schronisk turystów, oferuje sporo miejsca i ma swój klimat. Po odpoczynku czas iść dalej. 30 minut później miniesz tzw. spaloną strażnicę. Do Domu Sląskiego już tylko pozostał około pół godzinny spacer.

Szlak od Dzikiego Wodospadu na Śnieżkę liczy łącznie niecałe 7,5 km i tak jak szlak czarny zajmie około 3 godziny.

Szlaki zamknięte zimą

Ze względu na zagrożenie lawinowe zimą zamknięte są szlaki: 

  • szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego),
  • odcinek szlaku żółtego od Białego Jaru do Strzechy Akademickiej,
  • część szlaku niebieskiego przez Kocioł Małego Stawu (od domku Myśliwskiego do Samotni),
  • droga jubileuszowa od Domu Śląskiego do Śnieżki (wejście odbywa się tylko stromszym szlakiem czarnym).

Śnieżka zimą jest piękna. Ważne jest odpowiednie przygotowanie - posiadanie ciepłego ubioru i obuwia. Przydatne są kijki i raczki - szczególnie jeśli zamierzasz wejść na szczyt. Czasy podane przez nas są orientacyjne, w jedną stronę. Dolicz zatem odpowiedni czas na zejście. I jeszcze jedno - po zmroku jest ciemno :) Weź to też pod uwagę planując wycieczkę. Do zobaczenia na szlaku!

Dodano: 2022-01-20 09:46:00

Komentarze (5)
Anonim
20.01.2022 09:50

Jest jeszcze szlak od przełęczy Okraj, ale zimą rzeczywiście lepiej chyba wybrać któryś z tych.

Anonim
24.01.2022 11:50

Najlepiej wjechać kolejką na Kopę :)

Anonim
28.07.2022 14:49

Przydatny artykuł, dzięki!

Anonim
12.01.2024 17:51

Dzięki

Anonim
12.01.2024 17:51

Dzięki

Dodaj komentarz