Zimowe szlaki na Śnieżkę

Jaki szlak na Śnieżkę będzie najlepszy zimą?

Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, tłumnie przyciąga turystów i latem, i zimą. 

Jednak wiele osób wybierając się w góry zapomina, że przebieg szlaków zimowych może się różnić od tych letnich. Warunki panują na nich odmienne, a część tras jest zamkniętych. Planując więc wycieczkę musisz pamiętać, aby szczegółowo zapoznać się z przebiegiem szlaku. I koniecznie sprawdź pogodę oraz zagrożenie lawinowe. Warto mieć w plecaku raczki, bo bywa ślisko. Szczególnie na ostatnim etapie wędrówki, pod samym szczytem.

Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking najlepszych szlaków na Śnieżkę zimą.

Od Domu Śląskiego na Śnieżkę wejdziesz tylko zakosami

Bez względu na to, który z poniżej opisanych szlaków wybierzesz, najważniejsza informacja jest taka, że Droga Jubileuszowa jest zamknięta zimą (to szlak niebieski, ten łagodniejszy). Na sam szczyt możesz wejść tylko stromszym podejściem, tzw. zakosami (szlak czarny i czerwony).

Podejście na szczyt Śnieżki to niewątpliwie najtrudniejsza część Twojej wędrówki. I najbardziej niebezpieczna. Zwłaszcza przy obecności dużej ilości innych turystów. Ci mniej rozważni pozwalają sobie na tzw. "tyłkozjazdy" lub zjazdy na jabłuszku - podcinając innych turystów i sprawiając duże zagrożenie na szlaku. Szczególną ostrożność należy też zachować na końcowym odcinku szlaku, gdzie jest duże nachylenie, a zimą łatwo o poślizgnięcie się. Ewentualny upadek może zakończyć się tragicznie - historia Śnieżki zna przypadki zsunięcia do tzw. rynny śmierci, gdzie wyhamowanie bez czekana jest praktycznie niemożliwe. Bezpieczeństwo to podstawa. Twoje i innych turystów.

Zimą na szczyt Śnieżki spod Domu Śląskiego dotrzesz w około 40-50 minut. Poniżej profil wysokości trasy.

Profil szlaku z Domu Śląskiego na Śnieżkę

Szlak na Śnieżkę od Świątyni Wang (niebieski)

To szlak najdłuższy, ale i najłagodniejszy. Po drodze miniesz schronisko Samotnia znajdujące się nad Małym Stawem. Maszerując dalej dotrzesz do schroniska Strzecha Akademicka. Stamtąd do następnego schroniska czeka Cię około godzinny marsz (lekko ponad 3 kilometry). Gdy już dotrzesz do Domu Śląskiego, na Śnieżkę jest już "rzut beretem". Cała wycieczka od Świątyni Wang w jedną stronę zimą to prawie 4,5 godziny - 9 km.

Szlak przez Kopę (czarny)

Trasa rozpoczyna się przy dolnej stacji wyciągu na Kopę pod Śnieżką. Do Białego Jaru podejście jest całkiem łagodne. Dotrzesz tutaj w około godzinę. Ważna uwaga - nie zatrzymuj się tutaj zimą! Biały Jar jest bardzo niebezpieczny zimą. To tutaj w 1968 roku zeszła lawina, odbierając życie 19 osobom. Przypomina o tym tablica pamiątkowa. Krótkie spojrzenie i zaczynamy stromsze podejście. Gdy dotrzesz do górnej stacji kolejki, będzie to znak, że do Domu Śląskiego pozostała "ostatnia prosta" - 30 minutowy spacerek i jesteś na miejscu. Teraz pozostało już tylko zdobycie szczytu.

Cały szlak ma 5,9 km i w zimie przejście zajmuje około 3 godziny. To najszybsza trasa.

Przez Strzechę Akademicką (szlak żółty)

Rozpoczynasz swoją podróż tak jak wcześniej, przy dolnej stacji wyciągu na Kopę. Kieruj się jednak w stronę Dzikiego Wodospadu i szukaj na drzewach żółtego oznaczenia szlaku. Szlak cały czas pnie się umiarkowanie w górę. Po około 3 kilometrach dotrzesz do schroniska Strzecha Akademicka. Warto tutaj się zatrzymać i ogrzać. Jest to jedno z ulubionych schronisk turystów, oferuje sporo miejsca i ma swój klimat. Po odpoczynku czas iść dalej. 30 minut później miniesz tzw. spaloną strażnicę. Do Domu Śląskiego już tylko pozostał około pół godzinny spacer.

Szlak od Dzikiego Wodospadu na Śnieżkę liczy łącznie niecałe 7,5 km i tak jak szlak czarny zajmie około 3 godziny.

Od Przełęczy Okraj (szlak żółty do Jelenki, dalej czerwony-niebieski)

Na samą Przełęcz Okraj dostaniesz się samochodem lub autobusem. Wejście na szlak znajdziesz za dość sporym parkingiem. I tak szlakiem żółtym czeka Cię dość łagodny, 40 minutowy spacer do rozwidlenia "Pod Jelenką", a nastęonie trochę stromsze, około godzinne podejście aż do Jelenki (czeskiego schroniska). Stamtąd zaczyna się już podejście szlakiem czerwono-niebieskim na samą Śnieżkę. Szlak zimowy zazwyczaj wytyczany jest trochę inaczej niż szlak letni na końcowym podejściu (trochę stromiej) - sugeruj się więc powbijanymi tyczkami, które zimą wskazują drogę, gdy standardowe oznaczenia znajdują się pod śniegiem. 

Cały szlak zimą zajmuje około 3.5 godziny, długość to ok. 7km.

Ważna informacja: większa cześć tego szlaku znajduje się na terenie Czech - ewentualne górskie akcje ratunkowe na terenie Czech są płatne. Karta EKUZ nie ma tutaj zastosowania. Pomoc ratowników górskich w Karkonoszach może kosztować ok 250-350 zł za akcję. Jeśli zachodzi potrzeba użycia śmigłowca ratowniczego, koszty mogą wzrosnąć do 1500 zł, w zależności od sytuacji.

Szlaki zamknięte zimą

Ze względu na zagrożenie lawinowe zimą zamknięte są szlaki: 

  • szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego),
  • odcinek szlaku żółtego od Białego Jaru do Strzechy Akademickiej,
  • część szlaku niebieskiego przez Kocioł Małego Stawu (od domku Myśliwskiego do Samotni),
  • droga jubileuszowa od Domu Śląskiego na szczyt Śnieżki (wejście odbywa się tylko stromszym szlakiem czarnym).

Śnieżka zimą jest piękna. Ważne jest odpowiednie przygotowanie - posiadanie ciepłego ubioru i obuwia. Przydatne są kijki i raczki (czasem nawet raki) - szczególnie jeśli zamierzasz wejść na sam szczyt. Czasy podane przez nas są orientacyjne, w jedną stronę. Dolicz więc odpowiedni czas na zejście. I jeszcze jedno - po zmroku jest ciemno :) - koniecznie weź to pod uwagę planując wycieczkę. 

Do zobaczenia na szlaku!

Dodano: 2022-01-20 09:46:00

Komentarze (6)
Anonim
20.01.2022 09:50

Jest jeszcze szlak od przełęczy Okraj, ale zimą rzeczywiście lepiej chyba wybrać któryś z tych.

Anonim
22.07.2024 12:16

Dopisany!

Anonim
24.01.2022 11:50

Najlepiej wjechać kolejką na Kopę :)

Anonim
28.07.2022 14:49

Przydatny artykuł, dzięki!

Anonim
12.01.2024 17:51

Dzięki

Anonim
12.01.2024 17:51

Dzięki

Dodaj komentarz