Znakomite wystawy i muzea w Karpaczu i okolicach

Tajemnice i bogactwa Karkonoszy

Baśniom bardzo blisko do ludowych podań i legend, przepełnionych pozostałościami po dawnych wierzeniach i niesamowitymi skarbami, czekającymi na wystarczająco zdeterminowanych odkrywców. Historia Karkonoszy obfituje w niewyjaśnione zagadki.

Bodaj najwięcej tego typu wydarzeń i zjawisk przedstawiają intrygująco zaaranżowane wystawyKarkonoskich Tajemnic - placówki założonej w 2011 roku, niedługo po wykopaniu wiekowego, wielkiego berła. Mieszkańcy i media natychmiast skojarzyli znalezisko z kosturem Ducha Gór, znanego również jako Liczyrzepa, Rzepiór czy Karkonosz. W ten sposób lokalny folklor bardzo zyskał na popularności… i wiarygodności.

Wystarczy nieco zagłębić się w historię Karpacza, Szklarskiej Poręby i innych miejscowości by nabrać przekonania, że w te opowieści powstały w oparciu o fakty. W końcu laboranci oraz Walończycy naprawdę tu pracowali, trudniąc się alchemią, górnictwem, hutnictwem czy poszukiwaniem skarbów. Jakie skarby i cudeńka można było tu znaleźć, pokazują bogate zbiory Wystawy Skarby Ziemi JUNA. Znaczna część ekspozycji pochodzi z placówki Sudeckiego Bractwa Walońskiego w Szklarskiej Porębie, którego siedzibę marcu 2015r. strawił pożar.

Nie wypada przy tym zapominać o jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim. Można tam zobaczyć m.in. wiernie zrekonstruowaną wiejską chałupę z II połowy XVIII stulecia, górniczy mini-skansen ilustrujący sposoby wydobycia z XV-XVI wieku, a także bardzo wartościową kolekcję szkła artystycznego. Głodni wiedzy dowiedzą się, jak wygląda proces produkcji takich kryształowych cudeniek.

Dodano: 2016-10-28 14:41:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz