Jelenia Góra

Jelenia Góra to miasto powiatowe położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w centrum kotliny jeleniogórskiej. Miasto zajmuje powierzchnię – 109,2 km 2 i ciągnie się na długości około 40 km, co stanowi je najdłuższym miastem Polski. Swoim obszarem Jelenia Góra obejmuje dzielnice: Maciejowa, Strupice, Zabobrze, Zatorze, Śródmieście, Czarne, Goduszyn, Grabary, Cieplice Śląskie-Zdrój (najstarsze uzdrowisko termalne w Polsce), Sobieszów, Jagniątków.

Liczba ludności wynosi tu, według stanu na rok 2012 - 83 097 osób. Jelenia Góra z każdej strony otoczona jest górami - od północy - Kaczawskimi, od wschodu - Rudawami Janowickimi, od południa - Karkonoszami, a od zachodu - Izerami

Narodziny miasta sięgają czasów piastowskich. Według legendy osadę założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku, który wybierając się w te tereny na polowanie, ujrzał dostojnego Jelenia stojącego na wzgórzu (stąd nazwa Jelenia Góra). Pierwsze wzmianki jakie znaleźć można w dawnych dokumentach pochodzą jednak z roku 1281. Jak się okazuje, Jelenia Góra była pierwszym miastem w kotlinie leżącej u stóp Karkonoszy.

Jelenia Góra jest więc miastem wiekowym, bogatym w zabytki. Na jej obszarze znajduje się ich kilkaset, niektóre pochodzące jeszcze ze średniowiecza np. pozostałości po XV-wiecznych obwarowaniach, czyli Brama Wojanowska z wieżą, resztki murów wplecione w inne budowle m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. W samym sercu Jeleniej Góry umiejscowiony jest piękny Plac Ratuszowy z zabytkowym budynkiem ratusza i okalającymi rynek kolorowymi kamieniczkami z arkadami. W centrum znajdują się również dwa pokaźne i niezwykle interesujące kościoły - Bazylika Mniejsza Świętych Erazma i Pankracego, która jest jednocześnie najstarszą budowlą sakralną w mieście oraz Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, pochodzący z początków XVII wieku i będący największym kościołem w tej miejscowości. Pozostałe ważne, jeleniogórskie zabytki, bez wątpienia warte odwiedzenia to np. Teatr im. C.K Norwida,

Pałac Paulinum, Pałac Schaffgotschów czy Zamek Chojnik pochodzący z XIV wieku.

Jelenia Góra bogata jest również w liczne i znane w całej Polsce wydarzenia kulturalne, tj. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Silesia Sonans", Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Filmów Komediowych i Niezależnych Barejada, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych "Pestka", Wrzesień Jeleniogórski, Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Zoom Zbliżenia", Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej "Krokus Jazz Festiwal", Art&Glass Festiwal i wiele innych.

W mieście znajduje się również wiele muzeów, z których najważniejsze to: Muzeum Karkonoskie, Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna. Jelenia Góra bogata jest również w unikalne walory przyrodnicze. Jest tu masa parków, spore obszary lasów (blisko 430 ha), wiele tras spacerowych, szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych.

Jelenia Góra to sporych rozmiarów miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje tu także galerii handlowych, kin, teatrów, restauracji, obiektów noclegowych, pubów, dyskotek i innych miejsc zapewniających rozrywkę przyjezdnym i mieszkańcom.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz