Karpacz

Karpacz, ze względu na swoje bogate walory turystyczne i położenie, z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród rodzimych turystów jak i cudzoziemców. Miejscowość ta leży w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w Sudetach Zachodnich, w samym sercu Karkonoszy. Powierzchnia Karpacza wynosi ok. 40 km. Granice miasta obejmują także najwyższą partię Karkonoszy ze Śnieżką włącznie. Ze względu na swe położenie i walory przyrodnicze, Karpacz jest ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym zarówno latem, jak i zimą. Wypoczynek w Karpaczu to głównie turystyka. W mieście jest prawie 15 tys. stałych miejsc noclegowych w licznych hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, apartamentach (https://karpacz.net/noclegi/apartamenty ), schroniskach, kwaterach prywatnych i na campingach.

Rocznie, odwiedza tę miejscowość średnio 150 tysięcy turystów. Do dyspozycji aktywnych wczasowiczów są m.in. wyciąg krzesełkowy na Kopę, letni tor saneczkowy, zimowy tor saneczkowy, liczne wyciągi narciarskie, skocznia narciarska Orlinek, korty tenisowe, snowtubing, park linowy, aquaparki i wiele innych atrakcji. Dla dzieci i dorosłych bardzo ciekawymi rozrywkami będą wizyty w Świątyni Wang, Muzeum Sportu i Turystyki,

Muzeum Zabawek, Karkonoskich Tajemnicach, Interaktywnej Wystawie Modeli z Klocków LEGO, prywatnym Muzeum Techniki i Budowli z klocków LEGO, Parku Bajek, Bajkowej Chacie, Studiu Szkła Artystycznego Pasja, a także w Galerii Minerałów.

Jeśli chodzi o atrakcje naturalne, nie sposób nie docenić przepięknych, malowniczych szlaków turystycznych wychodzących z Karpacza w same Karkonosze. Trasy prowadzą m.in. na Śnieżkę, do Domu Śląskiego, na Samotnię, Strzechę Akademicką, Pielgrzymy, Słonecznik, Krucze Skały czy Dziki Wodospad.

Główną osią, niejako kręgosłupem Karpacza jest ul. Konstytucji 3-Maja, biegnąca środkiem Krzywej Góry od dworca kolejowego w górę, do hotelu "Biały Jar". Dalej, za mostem na Łomnicy ulica zmienia nazwę na Karkonoską i ciągnie się serpentynami ostro w górę do Karpacza Górnego. Za śródmieście uważany jest odcinek ul. Konstytucji 3-Maja od poczty do DW "Chrobry". Na tym odcinku skupia się zasadnicze zagospodarowanie miasta, a zabudowa jest tu najbardziej zwarta. To tu mieszczą się najważniejsze urzędy, instytucje, lokale gastronomiczne i sklepy. W plebiscycie "Najpopularniejsza miejscowość turystyczna" o Puchar Prezydenta RP A. Kwaśniewskiego, organizowanego przez "Sport i Turystykę", Karpacz zwyciężył jako najpopularniejsza miejscowość turystyczna 2003 roku.

Miasto jest organizatorem lub współorganizatorem kilkudziesięciu imprez sportowych, rozrywkowych i kulturalnych w roku. Karpacz przyciąga ludzi walorami krajobrazów, umożliwiając delektowanie się widokami i czystym powietrzem. Stanowi wspaniałe miejsce relaksu, powrotu do zdrowia, aktywnego wypoczynku i niezapomnianych rozrywek o każdej porze roku. Podczas górskich spacerów można spotkać zakątki pełne czaru i ciszy, gdzie słychać tylko śpiew ptaków. Niezmienny od wieków pozostaje widok z miasta na pasmo Karkonoszy z najwyższym szczytem Śnieżką, dumnie górującą nad Karpaczem.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz