Apteka Pod Złotą Wagą

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytek użyteczności publicznej – jeśli w ogóle można użyć takiego sformułowania, to do karpackiej Apteki Pod Złotą Wagą pasuje jak ulał. Stylowy, przypominający luksusowy pensjonat w Karpaczu z czasów „belle époque” obiekt wybudowano w 1913 r. dla Richarda Reicha, miejscowego farmaceuty. Warto zwrócić uwagę na zdobienia okiennic – malunki drzew, wraz z ich łacińskimi nazwami. Piękna architektura to jedno, ale jeszcze ciekawiej jest w środku.

Przez ponad stulecie wnętrza i wyposażenie apteki zmieniły się bardzo nieznacznie. Eleganckie kredensy z drzewa lipowego, kunsztowne gabloty, marmurowe blaty i inne „meble”, z których korzystał Reich w swojej „Prinzess Charlotte Apotheke”, spełniają swoje zadanie również dziś. Używał ich mgr Karol Czerny – pierwszy polski aptekarz, który przemianował zakład na „Pod Białym Orłem" – korzystają z nich również aktualni właściciele. Ciekawostką są lampy gazowe – oczywiście już nie świecą, ale dodają niezwykłego klimatu.

Zachowała się również ogromna kolekcja wiekowych ksiąg, fiolek, pojemniczków, moździerzy, odważników i innych przyrządów niezbędnych do ręcznego przygotowania leków. Część wystawiono w holu i izbie ekspedycyjnej, a przy odrobinie szczęścia – czy raczej dzięki uprzejmości aptekarzy – można czasami zajrzeć na zaplecze, gdzie zgromadzono kolejne eksponaty.

Mini przewodnik

Zabytek żywcem wyjęty z końcówki „belle époque”. Stylowy budynek powstał w 1913 r., dla karpackiego farmaceuty Richarda Reicha. Wyposażenie tej pierwszej apteki pozostało w niej do dzisiaj. Marmury, drewno lipowe, specjalne szkła, a nawet oświetlenie gazowe – część z tego pozostaje w użyciu, a reszta tworzy wystawę, budując „Pod Złotą Wagą” oryginalny klimat.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (2)
Anonim
14.05.2019 08:46

Bardzo ciekawa atrakcja Karpacza, polecam. Taka apteka to lekcja historii sztuki oraz chemii w jednym ;)

Anonim
1.05.2024 22:12

Siostra mojej mamy prowadziła tą aptekę w latach sześćdziesiątych,mieszkała tam z mężem I córkami.Odwiedzaliśmy ich niemal co tydzień, bawiłyśmy się z kuzynkami w pomieszczeniach apteki i przyległych do niej.Kompletnie nie miałam świadomości, że jestem w tak niezwykłym miejscu.Chyba nasi rodzice też go nie doceniali...

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia