Apteka Pod Złotą Wagą

Zabytek użyteczności publicznej – jeśli w ogóle można użyć takiego sformułowania, to do karpackiej Apteki Pod Złotą Wagą pasuje jak ulał. Stylowy, przypominający luksusowy pensjonat z czasów „belle époque” obiekt wybudowano w 1913 r. dla Richarda Reicha, miejscowego farmaceuty. Warto zwrócić uwagę na zdobienia okiennic – malunki drzew, wraz z ich łacińskimi nazwami. Piękna architektura to jedno, ale jeszcze ciekawiej jest w środku.

Przez ponad stulecie wnętrza i wyposażenie apteki zmieniły się bardzo nieznacznie. Eleganckie kredensy z drzewa lipowego, kunsztowne gabloty, marmurowe blaty i inne „meble”, z których korzystał Reich w swojej „Prinzess Charlotte Apotheke”, spełniają swoje zadanie również dziś. Używał ich mgr Karol Czerny – pierwszy polski aptekarz, który przemianował zakład na „Pod Białym Orłem" – korzystają z nich również aktualni właściciele. Ciekawostką są lampy gazowe – oczywiście już nie świecą, ale dodają niezwykłego klimatu.

Zachowała się również ogromna kolekcja wiekowych ksiąg, fiolek, pojemniczków, moździerzy, odważników i innych przyrządów niezbędnych do ręcznego przygotowania leków. Część wystawiono w holu i izbie ekspedycyjnej, a przy odrobinie szczęścia – czy raczej dzięki uprzejmości aptekarzy – można czasami zajrzeć na zaplecze, gdzie zgromadzono kolejne eksponaty.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 14.05.2019 08:46

Bardzo ciekawa atrakcja Karpacza, polecam. Taka apteka to lekcja historii sztuki oraz chemii w jednym ;)

Dodaj komentarz