Bachus i Lipa Sądowa

W centrum Karpacza, nieopodal kościoła stoi budynek dawnej karczmy sądowej z XVII wieku - obecnej restauracji Bachus. Karczma służyła niegdyś dwóm celom. Z jednej strony stanowiła miejsce spotkań towarzyskich dla mieszkańców, z drugiej natomiast była siedzibą sołtysa, który tu właśnie przewodniczył rozprawom sądowym z udziałem wiejskich ławników.

Naprzeciw budynku "Bachus" rośnie wspaniały okaz starej lipy. Stanowi ona pomnik przyrody, bowiem wiek drzewa wynosi przeszło 250 lat. W obwodzie, lipa mierzy sobie ponad 5 metrów, a jej wysokość przekracza 22 metry. Lipa to drzewo przyjaźni i społeczności lokalnej. U Słowian i ludów Germańskich była czczona jako święte drzewo, często ucieleśniała centrum społeczności. 

Właśnie do tej lipy przylgnęła nazwa "sądowa", gdyż w czasie upałów, pod nią sądzono przestępców naruszających prawo osady Karpacz. Kary były surowe i niezależne od pochodzenia ludzi - szlachetnie urodzonych czy wieśniaków, parobków czy innych obwinionych. Na skwerku obok lipy rosną także inne ciekawe gatunki drzew jak np.: wierzba płacząca, świerk kłujący czy tulipanowiec amerykański. Obecnie, na ławeczkach pod drzewami chętnie odpoczywają mieszkańcy i turyści.

Ewa Ewa
1.01.1970 01:00

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Klimatyczna restauracyjka, mieszcząca się w XVII-wiecznym budynku po dawnej karczmie sądowej. Kiedyś bowiem wymiar sprawiedliwości i przybytek towarzyskich (zakrapianych) spotkań nieźle się uzupełniały. Świadkiem wielu takich procesów i mniej bądź bardziej surowych wyroków była pobliska lipa. Wiek ponad 20-metrowego drzewa przekracza już 250 lat.

Bachusa i Lipę Sądową warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta Wrocław

Komentarze (2)
Ewa Ewa 31.08.2015 13:26

Lipa Sądowa w Karpaczu jest unikatowym okazem i myślę, że przy okazji spaceru po Karpaczu warto zajrzeć i tutaj. Zaś sama restauracja oferuje kuchnię tradycyjną..... nie zaszkodziłaby zamiana i bardziej nowoczesne podejście do gotowania.

Anonim 1.08.2019 08:41

Do Bachusa przychodzą zazwyczaj turyści szukający tradycyjnej kuchni. Ja przyznam, że nie chadzam będąc w Karpaczu do tej knajpki. Nigdy tez nie zwróciłam uwagi na lipę sądową, a jak widać warto. Muszę nadrobić.

Dodaj komentarz