Kościół p.w. Nawiedzenia NMP

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Ciężko w to dziś uwierzyć, jednak ponad sto lat temu Karpacz nie posiadał kościoła katolickiego. Miejscowość należała do parafii Miłków, a msze święte odbywały się w budynku szkoły katolickiej. Poprzez zabiegi architektoniczne szkole z zewnątrz próbowano nadać wygląd kaplicy. Obecnie budynek ten znajduje się naprzeciwko świątyni, a o jego dawnym charakterze świadczy figura Chrystusa i krzyż.

Pozwolenie na budowę karpackiego kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wydano w 1900 roku, a jego poświęcenie miało miejsce dokładnie dziesięć lat później. Cebulasty hełm oraz sylwetka świątyni nawiązują do tyrolskiego budownictwa epoki baroku. W 1979 roku rozpoczęto rozbudowę budowli. Wnętrze kościoła, stanowi późnobarokowy ołtarz z obrazem Nawiedzenia NPM z bocznymi figurami św. Piotra i św. Antoniego. W starszej części kościoła znajduje się pięć witraży przedstawiających: św. Henryka, św. Teodora, św. Bronisławę, św. Bernarda i św. Benedykta.

Świątynia znajduje się przy samym deptaku, w centrum Karpacza.

Mini przewodnik

Pierwsza katolicka świątynia w obrębie Karpacza, wybudowana dopiero w pierwszych latach XX stulecia. Parafię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny erygowano w 1910 roku. Architektonicznie kościół również jest interesujący. Budynek z cebulastą kopułą na wieży, już na stałe wpisał się w miejski krajobraz. W środku uwagę zwracają ołtarz z rzeźbami oraz witraże.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
15.07.2019 08:31

W Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny byłam kiedyś na ślubie. Piękna uroczystość w pięknym wnętrzu.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia