Czerwony, zielony, czarny - kolory na szlaku. Co tak naprawdę oznaczają?

  • Karpacz
  • Blog
  • Czerwony, zielony, czarny - kolory na szlaku. Co tak naprawdę oznaczają?

Choć oznaczenia szlaków zawsze były mi znane, do niedawna nie zdawałem sobie sprawy, że ich kolory interpretowałem błędnie. Bardziej na podstawie doświadczenia niż w związku z rzeczywistą i sprawdzoną wiedzą.

Kolorystykę oznaczeń dawno temu wyjaśniali mi rodzice, kierując się, niezbędnymi w tłumaczeniu czegoś dziecku, uproszczeniami. Dlatego, mimo trzech dekad na karku, nadal żółty kojarzyłem z prostą drogą do celu, a kolor czarny, z trudnym i stromym podejściem.

Buszując po tematycznych forach internetowych, zauważyłem, że ten sposób rozumienia górskich oznaczeń, jest bliski bardzo wielu osobom. Jeżeli więc podobnie jak ja do niedawna, uważasz, że jasny kolor oznacza prosty i wygodny szlak, zapraszam do dalszej lektury. Przekonasz się, że nie jest tak do końca.

Jakie mamy w Polsce kolory szlaków

Górskie szlaki w Polsce są znakowane zgodnie ze standardami wytyczonymi przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Znaki składają się z trzech pasów. Zewnętrznych białych i środkowego wybranego koloru.
CZERWONY oznacza tzw. szlak główny. To na nim odnajdziemy najbardziej widowiskowe i najciekawsze miejsca regionu. 

Długie szlaki dalekobieżne oznaczane są kolorem NIEBIESKIM, natomiast ZIELONY oraz ŻÓŁTY to szlaki krótkie. CZARNA barwa na znaku informuje zaś o tym, że pójdziemy tzw. szlakiem dojściowym, najkrótszym z pozostałych dostępnych na danej trasie.

Aby iść prostą i w miarę wygodna trasą, często musimy nadrobić drogi, podążając niejako dookoła. Krótkie szlaki, często są wytyczane jako najbardziej bezpośrednie przejścia pomiędzy jednym a drugim punktem, dlatego też ich wybór wiąże się ze stromymi i trudnymi trasami.

Co oznaczają kolory szlaków

Pozostałe znaki na szlakach

W górach spotkamy również ścieżki prowadzące do interesujących obiektów poza szlakiem lub ujęć wody. Mają one kształt kwadratu o wymiarach 10 × 10 cm. Dodatkowo drogi najbardziej skomplikowane są oznaczane symbolami urządzeń, jakie spotkamy, podczas podroży. Mogą to być specjalne klamry, drabinki lub łańcuchy umożliwiające dostanie się w trudno dostępne miejsca.

Choć wiele osób intuicyjne wiąże kolory oznakowań ze stopniem skomplikowania trasy, do tej pory nie zostały opracowane wspólne kryteria dla takiej oceny.

Mimo świadomości swojej dotychczasowej niewiedzy, jako niedzielny turysta nie jestem bardzo zmartwiony. W końcu w praktyce mój błędny system sprawdzał się doskonale, a po wejściu pod stromą górę wiedziałem, dlaczego wszystko mnie boli. W końcu wchodziłem czarnym szlakiem. Na szczęście wygodny nocleg w Karpaczu i na drugi dzień można ruszać dalej na szlak.

Dodano: 2023-05-15 10:13:43

Komentarze (10)
Anonim
15.05.2023 21:53

Chyba większość ludzi myśli, że czarny szlak jest najtrudniejszy, ale często tak właśnie jest - bo najkrótszy to i najstromszy.

Anonim
16.05.2023 08:15

Nle plawda

Anonim
25.09.2023 07:09

Nieprawda?

Anonim
13.06.2023 09:12

Też byłam przekonana, że skoro czarny to trudny i nigdy nie szlam takimi szlakami, a tu się okazuje że jednak może trzeba.

Anonim
14.06.2023 12:52

Witam a strzałki z kolorem szlaku na drzewie do siebie skierowane co oznaczają?

Anonim
26.06.2023 12:43

Witam tak namalowane strzałki nie znaczą nic. Chodzi jedynie o to że idąc od jednej strony i widząc strzałkę np w lewo mamy skręcić w lewo ale już idąc z naprzeciwka musimy skręcić w prawo i widzimy strzałkę skierowaną w prawo. Najprawdopodobniej na oznaczeniu które zauważyłeś te strzałki były namalowane blisko siebie co mogło dawać złudzenie że jest to jeden znak. Takie oznaczenia powinno się malować na grubych drzewach a jeżeli nie ma możliwości najlepiej namalować na 2 drzewach osobno dla każdego kierunku marszu.

Anonim
27.07.2023 23:02

Ja dawno temu się dowiedziałem, że kolory szlaków nie oznaczają trudności. Niedawno się dowiedziałem, że szlak czerwony to szlak główny, a czarny szlak oznacza szlak "dojściowy" i naszło mnie, żeby sprawdzić znaczenie pozostałych. Patrząc po mapach Tatr i Gorców kolory się mniej więcej zgadzają, ale ich znaczenie poza czerwonym i może czarnym jest dosyć umowne.

Anonim
17.08.2023 20:59

Kuwno plawda czarny to diabelski najtrudniejszy!!

Anonim
22.08.2023 22:03

A co oznaczają małe kwadraty o dwóch kolorach tak jakby były złączone dwa trójkąty o np białej barwie i niebieskiej?

Anonim
30.08.2023 09:26

To ścieżka spacerowa

Dodaj komentarz