Gdzie na grzyby w okolicach Karpacza?

Grzybiarze, nożyki w dłoń! Dolny Śląsk i Karkonosze obfitują w prawdziwe grzybowe skarby, a my mamy dla Was przewodnik po najbardziej obiecujących miejscach. Przygotujcie kosze, noże i dobry humor, bo grzybowe szaleństwo już się zaczęło!

Grzyby z Karpacza i okolic

Oto lista miejsc stworzona przy pomocy mieszkańców, którzy zechcieli się podzielić z nami swoimi tajnymi miejscami - niestety nie zdradzili dokładnych lokalizacji, bo bali się, że nic nie zostawicie dla nich, ale mamy całkiem sporo informacji!

Przesieka i Borowice

Te malownicze miejscowości kryją w sobie prawdziwe grzybowe skarby. Szlaki prowadzące przez gęste lasy są idealnym miejscem na poszukiwanie prawdziwków i podgrzybków. 

Góry Izerskie - Jakuszyce

Nieopodal Karpacza, Góry Izerskie kuszą nie tylko pięknymi krajobrazami. Okolice Jakuszyc to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Warto zwrócić uwagę na mniej uczęszczane ścieżki (z dala od szlaków) gdzie grzyby czekają na odkrycie.

Kowary

Choć Kowary słyną z podziemnych tras turystycznych, to ich lasy kryją w sobie grzybowe bogactwo. Z dala od głównych tras, w głębi lasu, czekają na Was prawdziwe skarby.

Miłków i Sosnówka

Te dwie miejscowości to klasyka dla każdego grzybiarza. Szczególnie polecamy tereny wokół Miłkowa, gdzie lasy obfitują w różnorodne gatunki grzybów.

Michałowice

Choć Michałowice mogą być mniej znane, to warto tam się wybrać. To prawdziwy klejnot dla miłośników grzybów, gdzie można znaleźć nie tylko prawdziwki, ale i wiele innych gatunków.

Grzybiarze - uważajcie na mandaty!

Pamiętajcie, że w Karkonoskim Parku Narodowym grzybów zbierać nie wolno. Takie są przepisy, choćbyśmy chcieli inaczej. I nie tylko tam! Ustawa o lasach mówi jasno, gdzie grzybów zbierać nie można: młodniki do 4 m, rezerwaty, poligony wojskowe i jeszcze kilka innych miejsc. A jeśli nie jesteście pewni, gdzie można, a gdzie nie – zajrzyjcie na zakazywstepu.lasy.gov.pl. Tam wszystko jest jak na tacy.

I teraz najważniejsze: jeśli ktoś Was przyłapie na zbieraniu grzybów tam, gdzie nie wolno, to możecie dostać mandat do 500 zł.

No i oczywiście nie zbieramy grzybów prawnie chronionych, ale to chyba oczywiste.

Grzybiarskie ABC

Jeśli jesteście początkującymi grzybiarzami albo chcecie poszerzyć swoją wiedzę, mam dla Was kilka porad, gdzie szukać tych leśnych skarbów:

  1. Koźlarze: Jeśli jesteście fanami tych kapeluszników, to udajcie się pod brzozy, sosny, topole, grabie, modrzewie czy leszczyny. Tam mają swoje ulubione miejsca.

  2. Kurki: Te smakowite grzyby najczęściej spotkacie pod sosnami, świerkami, ale też pod brzozami, bukami czy dębami.

  3. Maślaki: Jeśli jesteście na polowaniu na maślaki, to lasy liściaste i mieszane będą Waszym rajem. Szczególnie pod brzozami, topolami czy grabami.

  4. Prawdziwki: Te grzybowe perełki preferują lasy iglaste, więc jeśli chcecie je znaleźć, to udajcie się pod sosny czy świerki.

  5. Podgrzybki: Brunatne znajdziecie w lasach iglastych, a złotawe - w górach, zwłaszcza pod świerkami czy dębami.

  6. Rydze: Jeśli jesteście fanami rydzów, to szukajcie ich pod sosnami, na trawiastych terenach i tam, gdzie słońce dobrze świeci.


Turystyka grzybowa z noclegiem w Karpaczu – połącz przyjemne z pożytecznym!

Karpacz to nie tylko malownicze krajobrazy, wspaniałe trasy turystyczne i atrakcje dla całej rodziny. To także prawdziwy raj dla miłośników grzybów! A co lepsze, możesz połączyć pasję grzybobrania z komfortowym wypoczynkiem w jednym z licznych miejsc noclegowych w Karpaczu.

Wyobraź sobie idealny dzień: wczesny poranek, kiedy mgła jeszcze unosi się nad lasem, wyruszasz na grzybobranie. Świeże powietrze, spokój i cisza, a wokół tylko Ty, natura i... grzyby! Po kilku godzinach wracasz z pełnym koszem, a potem odpoczywasz w jednym z urokliwych pensjonatów czy hoteli w Karpaczu

Karpacz oferuje szeroką gamę noclegów – od luksusowych hoteli, przez urokliwe pensjonaty, po przytulne domki. Niektóre nawet oferują specjalne pakiety dla grzybiarzy, które mogą zawierać mapy z oznaczonymi miejscami idealnymi do grzybobrania, a także porady dotyczące przetwarzania i przechowywania grzybów. Ogólnie jesienią noclegi są w atrakcajnych cenach - tutaj wszystkie oferty specjalne na Jesień w Karpaczu.

Jeśli jesteś zapalonym grzybiarzem i szukasz miejsca, gdzie możesz połączyć swoją pasję z relaksem, Karpacz jest idealnym miejscem dla Ciebie. Nie czekaj, zarezerwuj nocleg w Karpaczu i ciesz się grzybowym rajem w sercu Karkonoszy! A noclegi bezpośrednio od gospodarzy, atrakcje i opisy szlaków znajdziesz na karpacz.net.

Kilka słów od serca na koniec

Zanim wskoczycie w lasy z koszami, mam kilka rad dla Was. Widziałem już podeptane i poprzewracane grzyby, nawet te trujące. Ale co z tego, że są trujące? Też są częścią tej grzybowej rodziny! Za niszczenie grzybów i ich grzybni możemy dostać solidny mandat.

Kiedy już znajdziecie jakiś fajny grzybek, zastanówcie się dwa razy, czy na pewno jest jadalny. Jeśli tak, to ściąć nóżką tak, by nie uszkodzić grzybni. I pamiętajcie, zakryjcie miejsce po grzybie, żeby wilgoć tam została.

A co jeszcze? No cóż, las to nie tylko grzyby. Za co najczęściej lecą mandaty? Za wjazd do lasu, śmiecenie (serio, kto to robi?!),puszczenie psa luzem (pamiętajcie, w lesie pies na smyczy, bo może spłoszyć zwierzaki),rozpalanie ogniska. Dbajmy o lasy.

Trzymajcie się, grzybiarze, i niech pełne kosze będą z wami!

Dodano: 2023-09-26 12:00:00

Komentarze (3)
Anonim
27.09.2023 09:40

W Borowicach bardzo dużo ludzi zbiera grzyby, więc trzeba wybrać się wcześnie rano.

Anonim
29.09.2023 10:53

Taka piękna pogoda, a w sobotę ma popadać - będzie w niedziele zbierane!

Anonim
29.09.2023 14:57

Zdradź proszę gdzie zbierasz :) W Przesiece za dużo ludzi już

Dodaj komentarz