Szlaki z wózkiem w Karpaczu: Przyjazne spacery dla całej rodziny

 • Karpacz
 • Blog
 • Szlaki z wózkiem w Karpaczu: Przyjazne spacery dla całej rodziny

W Karpaczu i okolicach, nie brakuje atrakcji zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i rodzin z małymi dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi. Wbrew pozorom, dostępne są tu także trasy przystosowane do wózków, dzięki którym każdy może cieszyć się pięknem karkonoskich krajobrazów. W tym artykule przedstawiamy kilka propozycji dróg wózkowo-rowerowych, które sprawdzą się dla całej rodziny.

Artykuł chciałabym zacząć od faktu, że pisząc wózek, mam na myśli wózek terenowy. Charakteryzują się one bardziej wytrzymałą i solidną konstrukcją, większymi kołami z dobrą amortyzacją. Dzięki temu, jazda po nierównym terenie staje się znacznie łatwiejsza i bardziej komfortowa dla dziecka. 

1. Do Samotni od Wanga

To trasa o długości ok. 4,5 km w jedną stronę, która powinna zająć około półtorej godziny. Malownicza i niezwykle urokliwa. Prowadzi od Świątyni Wang do Schroniska Samotnia.

Należy jednak pamiętać, że to nie jest prosta trasa, a miejscami droga jest bardzo nierówna. Niemniej, osoby posiadające dobry wózek są w stanie ją pokonać.

W trakcie wędrówki można podziwiać oszałamiające widoki oraz malownicze krajobrazy Polany Karkonoskiej czy Małego Stawu. Docierając do Schroniska Samotni, wszyscy uczestnicy wędrówki zostają nagrodzeni wspaniałą okolicą w Kotle Małego Stawu. To doskonałe miejsce na odpoczynek, gdzie można zjeść przygotowany wcześniej prowiant lub skosztować lokalnych przysmaków serwowanych w bufecie. Relaks przy tak wyjątkowych widokach na Karkonosze z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i starszym miłośnikom pieszych wędrówek.

2. Od Orlinka do Schroniska nad Łomniczką

Będąc koło Skoczni Orlinek, idź kawałek w górę, aż do początku szlaku czerwonego. Dalej tym właśnie szlakiem wiedzie wygodna, leśna trasa do Schroniska nad Łomniczką. Samo schronisko jest obecnie nieczynne.

3. Droga Chomontowa w Karpaczu Górnym

Droga Chomontowa zaczyna się przy wejściu zielonego szlaku w las, w Karpaczu Górnym, przed Młynkiem Miłości (ul. Karkonoska 53) i boiskiem. To urokliwa, leśna trasa, która zachęca do spacerów. Można dojść tędy aż do Borowic i Drogi Sudeckiej.

4. Spacer po centrum

Ciekawym miejscem na spacer z wózkiem jest deptak w centrum Karpacza. To serce miasta, gdzie można spacerować wśród kawiarni, sklepów i restauracji. Dzięki szerokim chodnikom i braku dużych schodów, wózek można prowadzić bez większych trudności.  

Z centrum polecam wybrać się do Zapory na Łomnicy, wybierając drogę przez park - zobaczysz m.in. pomnik Ducha Gór.

Trasy w okolicach Karpacza

Leśne drogi wokół Jagniątkowa

W okolicach Jagniątkowa (około 20 km od Karpacza) znajdują się leśne drogi, które warto poznać. Od leśnego parkingu przy ul. Michałowickiej rozpoczyna się czarny szlak - Droga pod Reglami. Poza tym szlakiem odchodzą także szerokie, boczne drogi spacerowe, idealne dla wózków.

Do Zamku Księcia Henryka w Sosnówce

Z dużego darmowego parkingu można dotrzeć żółtym szlakiem do góry, na Wzgórze Grodna. Istnieją dwie drogi na szczyt: bardziej stroma, wąska (20 minut) lub łagodniejsza (25 minut spokojnie z wózkiem). Na górze znajduje się zamek, miejsce na odpoczynek i ognisko. Na wieżę widokową prowadzą metalowe schody. Wejście kosztuje 5 zł, a widok jest przepiękny! (informacja i zdjęcie: Daria Frankowska).

Droga Sudecka z Przesieki na Przełęcz Karkonoską

Droga Sudecka to asfaltowa, zamknięta dla ruchu samochodowego droga, która prowadzi aż na sam grzbiet Karkonoszy - Przełęcz Karkonoską. Mimo że jest asfaltowa, warto pamiętać, że wspina się ostro w górę. To naprawdę wyzwanie, żeby dotrzeć na samą górę. Jednak można pospacerować jej dolnym, nizinnym odcinkiem, który jest przyjazny dla wózków. Dla tych co jednak zdecydują się na morderczą drogę na szczyt, na Przełęczy Karkonoskiej znajduje się jedno z fajniejszych schronisk - Odrodzenie, z którego roztaczają się wspaniałe widoki.

Szklarska Poręba - raj dla osób z małymi dziećmi

Troszkę dalej od Karpacza, w Szklarskiej Porębie jest naprawdę masa możliwości na spacery z dzieckiem w wózku. Mogą to być np.

Szklarska Poręba - Krucze Skały:

 • Granitowe baszty o wysokości do 30 m
 • Znajdują się między ul. Adama Mickiewicza a ul. Gen. Władysława Sikorskiego
 • Można dojść wygodnym chodnikiem

Szklarska Poręba – Droga pod Reglami:

 • Łatwy szlak, idący po szutrowej, szerokiej ścieżce o łagodnym profilu
 • Trasa liczy około 4,6 km i można ją przejść w około 1 godzinę i 45 minut
 • Można zobaczyć las, Szrenicki Potok i odpocząć na łonie natury

Szklarska Poręba - Szlak do Wodospadu Szklarki:

 • Łatwy szlak, praktycznie płaski
 • Długość około 4,6 km, czas przejścia około 1 godziny i 45 minut
 • Można zobaczyć wodospad Szklarki

Zaplanuj swój wyjazd do Karpacza

Teraz, gdy znasz kilka przyjaznych dla wózków tras w Karpaczu, warto zacząć planować swój wyjazd. W tym celu warto zapoznać się z ofertą noclegów w Karpaczu. Wiele z nich oferuje dostęp do udogodnień dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Przekonaj się, jakie wygodne hotele czekają na Ciebie i Twoją rodzinę, abyście mogli w pełni cieszyć się urokami Karkonoszy.

Atrakcje w Karpaczu dla całej rodziny

Oprócz wspaniałych tras spacerowych, Karpacz oferuje również wiele innych atrakcji dla całej rodziny. Warto odwiedzić między innymi Park Bajek, Karkonoskie Tajemnice czy Muzeum Sportu i Turystyki. A po dniu pełnym wrażeń można zjeść pyszne dania w lokalnych restauracjach i kawiarniach, które z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Podsumowanie

Karpacz to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych, które chcą cieszyć się urokami Karkonoszy. Dzięki przyjaznym dla wózków trasom oraz bogatej ofercie noclegowej i atrakcji turystycznych, każdy może spędzić tu niezapomniane chwile. Zaplanuj swój wyjazd i odkryj piękno Karpacza!

Dodano: 2023-04-21 13:04:00

Komentarze (6)
Anonim
21.04.2023 14:59

Od Świątyni Wang do Samotni też da radę wózkiem

Anonim
24.04.2023 16:59

Tak, ale to trzeba mieć naprawdę wózek terenowy, widziałam jak się ludzię meczą w zwykłych spacerówkach.

Anonim
21.04.2023 15:22

Ale to naprawdę trzeba mieć specjalny wózek, mimo wszystko polecam nosidełka

Anonim
21.04.2023 16:17

Byłam z dzieckiem na zamku Księcia Henryka - śliczne widoki.

Anonim
2.08.2023 20:46

Żadna z tras nie nadaje się na spokojny spacer z wózkiem inwalidzkim. Chyba, że jest kilka osób do pomocy, by pokonać ostatnią część trasy i całe mnóstwo rynien.

Anonim
24.08.2023 20:03

Moim zdaniem trasa do samotni nie nadaje się z wozkiem, sami przerzucilismy się na nosidło po kilkunastu metrach Dziecko prędzej by dostało wstrząsu mózgu niż wysiedziało na takie j drodze. Szutrowe i asfaltową nadają się na wózki ale te kamieniste w naszej ocenie nie. Dodam że mieliśmy baby jogger z dużymi kołami.

Dodaj komentarz