Witajcie w Karpaczu - sprawdźcie swój ekwipunek i górskie trasy

W Karpaczu krzyżują się główne szlaki turystyczne Sudetów. Są one na tyle różnorodne, że każdy miłośnik gór wybierze coś dla siebie. Okolice Karpacza gwarantują nie tylko piękne krajobrazy, ale też atrakcje unikalne w skali światowej. Które trasy warto przejść i jak przygotować się do górskich wycieczek?

Górskie wędrówki o każdej porze roku - niezbędne wyposażenie i ubiór

Karkonoskie szlaki nie wymagają szczególnego wyposażenia. Niezbędna będzie jedynie latarka czołowa, a przydatne mogą okazać się kije trekkingowe. Ważny jest za to odpowiedni ubiór, bo różnica temperatur pomiędzy Karpaczem a najwyższymi szczytami jest duża nawet w okresie letnim. Na Ścieżce zazwyczaj wieje też bardzo mocny i zimny wiatr.

Podstawowe pytanie trekkingowca dotyczy przede wszystkim obuwia. W okolicy Karpacza można znaleźć kilka wymagających tras, więc lepiej zabrać ze sobą wysokie buty trekkingowe. Zapewnią one odpowiednią stabilizację na każdym podłożu, w tym na rumowiskach.

Jeśli chodzi o warstwy ubioru, to podstawą są dobrze oddychające długie spodnie trekkingowe, koszulka termoaktywna oraz kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem. To obowiązkowy zestaw na lato. Kurtka trekkingowa damska czy męska może być softshellowa, gdy wybieramy się na podbój gór w cieplejsze miesiące. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, czyli gdy spodziewamy się większych opadów, można postawić na kurtkę membranową. Dodatkowo - w zimniejsze dni pod spodnie ubieramy getry termoaktywne, a pod kurtkę bluzę docieplającą. Niezbędna będzie również czapka, rękawiczki i coś ciepłego na szyję, np. chusta Buff. Mając taki zestaw możemy udać się na szlak.

Szlaki turystyczne na Śnieżkę - który wybrać?

Będąc w Karpaczu, grzechem byłoby nie zdecydować się na podbój Królowej Karkonoszy, najwybitniejszego szczytu Polski. Na Ścieżkę z centrum miasta (Karpacz Biały Jar) prowadzi kilka szlaków i każdy z nich ma wiele do zaoferowania wielbicielom trekkingu.

  • Niebieski szlak, czyli spacerowy, jest trasą najłatwiejszą, ale bardzo malowniczą. W dużej części wiedzie drogą brukową, dopiero pod koniec zaczyna robić się bardziej stromy. Po drodze mijamy Świątynię Wang, schronisko Samotnia, spod którego rozciąga się widok na Mały Staw, następnie schronisko Strzecha Akademicka i dochodzimy do Rozdroża koło Spalonej Strażnicy, gdzie szlak niebieski łączy się z Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, czyli jednym z głównych szlaków turystycznych Karkonoszy. Następnie mijamy Dom Śląski i wchodzimy na Śnieżkę.
  • Ważna uwaga: jeśli nie zdecydujesz się na wybór tego szlaku, to innego dnia koniecznie skorzystaj z niego, by dotrzeć do Świątyni Wang. To przepiękny kościół, unikalny na skalę światową. Został przywieziony z Norwegii, wykonany jest w całości z drewna i bez użycia choćby jednego gwoździa. Jest przykładem architektury Wikingów i powstał na przełomie XII i XIII wieku. Jak trafił do Karpacza? Tego dowiesz się już na miejscu.
  • Czerwony szlak w przeważającej części jest dosyć łagodny, ale po wejściu w Kocioł Łomniczki staje się bardzo kamienisty i stromy. Wędrówkę utrudnia fakt, że kamienie są często śliskie. Szlakiem dochodzimy do Domu Śląskiego i tam czeka nas ostatni etap “wspinaczki”. Ze względu na zagrożenie lawinowe szlak zamykany jest zimą.
  • Śląska Droga (szlak czarny) to najkrótsza trasa na Śnieżkę. Na całej długości jest kamienista oraz stroma. Po drodze warto zwrócić uwagę na Dziki Wodospad na Łomnicy, który wbrew swojej nazwie jest sztucznym wodospadem. Szczególnie atrakcyjne widoki rozpościerają się na Polanę Złotówki oraz kotły Małego i Wielkiego Stawu. Szlakiem dochodzimy do Domu Śląskiego i stamtąd kierujemy się już na szczyt Śnieżki.
  • Czarny szlak na Sowią Przełęcz nie rozpoczyna się w miejscu Karpacz Biały Jar, ale swój początek ma w punkcie Karpacz (przy dawnym budynku PKP). Trasa ta bywa niedoceniana, a jest bardzo ciekawa i miejscami wymagająca. Po minięciu Kruczych Skał, będąc w Sowiej Dolinie napotkamy stare kopalnie minerałów i kamieni szlachetnych. Od tego momentu szlak staje się stromy i kamienisty, ale podziwiać możemy atrakcyjne widoki. Na samą Sowią Przełęcz wejdziemy m.in. przez martwy las. Szlak kończy się na przełęczy i dalej na Śnieżkę podążamy szlakiem czerwonym i niebieskim. Po minięciu Średniej Kopy dochodzimy do schroniska Jelenka, gdzie warto spróbować czeskich specjałów. Następnie czeka nas podejście na Czarną Kopę i dalsza wędrówka granią aż do szczytu Śnieżki.

Szlak na Słonecznik dla miłośników skałek

Innym bardzo ciekawym szlakiem wiodącym z punktu Karpacz Biały Jar jest zielony, który zaprowadzi nas na Słonecznik. Po drodze miniemy kilka formacji skalnych, np. skałkę Turek i skałki Kotki. By dotrzeć do skał Pielgrzymów trzeba zmienić szlak na żółty. Dalej podążając tym szlakiem dotrzemy do Słonecznika. Następnie możemy wrócić na szlak zielony i podziwiać Kocioł Wielkiego Stawu. W zależności od planów - można wrócić do Karpacza szlakiem zielonym lub pójść dalej szlakiem czerwonym, który przez Kocioł Małego Stawu doprowadzi nas do Rozdroża koło Spalonej Strażnicy.

Dodano: 2019-01-28
Komentarze (0)
Dodaj komentarz