Zapora wodna na Łomnicy - jedno z najpopularniejszych miejsc w Karpaczu

  • Karpacz
  • Blog
  • Zapora wodna na Łomnicy - jedno z najpopularniejszych miejsc w Karpaczu

Podróże to coś, co każdy z nas kocha! A co może być lepszego niż odkrywanie niezwykłych miejsc tuż za rogiem? Dziś opowiem Wam o jednym z takich miejsc - Zapora wodna na Łomnicy, która stała się jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Karpaczu.

Historia Zapory na Łomnicy

Zapora na Łomnicy to imponująca, półkolista konstrukcja położona na rzece Łomnica. Wybudowana w latach 1910-1915 z granitowych bloków, ma koronę o długości około 105 metrów. Jej powstanie było odpowiedzią na katastrofalną powódź, która nawiedziła ten rejon w 1897 roku.

Utworzony przez zaporę zbiornik wodny ma pojemność nominalną 540 000 m³ i służy nie tylko do gromadzenia nadmiaru wód opadowych, ale również tzw. rumoszu skalnego. Dzięki temu zapora spełnia ważną funkcję w zakresie zabezpieczania terenów przyległych przed powodziami i erozją. Korona zapory jest udostępniona dla ruchu pieszego, a przez nią przechodzi czerwony szlak turystyczny, dzięki czemu turyści mogą podziwiać konstrukcję z bliska i cieszyć się pięknymi widokami okolic.

Co warto zobaczyć i robić w okolicy zapory?

Zapora na Łomnicy to nie tylko ważna konstrukcja inżynieryjna, ale również miejscem o niezwykłym uroku, które przyciąga zarówno turystów, jak i miłośników fotografii. Dzięki malowniczemu położeniu, zaporę otaczają imponujące krajobrazy, które stanowią doskonałe tło dla pamiątkowych zdjęć. Czy to w słoneczny dzień, gdy woda lśni w słońcu, czy podczas zachmurzonego popołudnia, kiedy niebo kontrastuje z granitowymi blokami - każda pora dnia i każde światło mogą dodać niezwykłego charakteru zdjęciom. Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą aparatu fotograficznego podczas wizyty i uwiecznij to wyjątkowe miejsce na zdjęciach, które z pewnością będą miłą pamiątką z Twojego pobytu w Karpaczu.

Wokół Zapory na Łomnicy znajdziemy wiele atrakcji turystycznych oraz aktywności, które z pewnością przypadną do gustu każdemu. Oto kilka z nich:

  • Wizyta w barze Las Tamas - tuż przy zbiorniku przy tamie
  • Spacer wzdłuż malowniczej rzeki i wizytę w parku
  • Wędrówki po okolicznych szlakach górskich, np. na Śnieżkę
  • Wizyta w miejscowych restauracjach, gdzie można skosztować regionalnych potraw i czeskich trunków.

Zaplanuj swój wyjazd

Chcesz odwiedzić Zapory wodne na Łomnicy i cieszyć się wszystkimi atrakcjami, które oferuje Karpacz? To świetny pomysł! Na szczęście, znalezienie odpowiednich noclegów w Karpaczu nie stanowi żadnego problemu. Wiele miejsc oferuje przytulne pokoje, apartamenty czy domki, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Podsumowanie

Zapora wodna na Łomnicy to z pewnością jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Karpaczu, które warto odwiedzić. Przygotuj się na niesamowite widoki, piękne krajobrazy i niezapomniane wrażenia. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, czy po prostu szukasz relaksu w otoczeniu przyrody, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.

Dodano: 2023-04-26 13:05:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz