
Utworzono go z myślą o zebraniu i zachowaniu materiału wielu gatunków krzewów i drzew, kontroli stanu i jakości nasion oraz działalności edukacyjnej. Placówka - przynajmniej oceniając miarą ludzi, a nie entów - osiągnęła już pełnoletniość: powstała w 1996 roku. Leśny Bank Genów funkcjonuje na terenie Miłkowa, niewielkiej miejscowości pod Karpaczem.

Jeden z najciekawszych masywów górskich w pasmie sudeckich Karkonoszy. Składa się z sześciu szczytów, najbardziej charakterystyczne są bliźniaczo podobne Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) i Sokolik (623 m). Góry Sokole są bardzo popularne wśród amatorów wspinaczki, a także większych zapaleńców - swego czasu do wypraw przygotowywała się tutaj sama Wanda Rutkiewicz.

Niezaprzeczalnie piękne i urodziwe, o każdej porze roku. Najwyższe pasmo w całych Sudetach, z koroną w postaci wysokiej na 1603 m n.p.m. Śnieżki. Karkonosze mają łączną powierzchnię ok. 650 km², z czego 70% należy do Czech. Zadziwiające formy skalne, malownicze wodospady, bogactwo i zróżnicowanie gatunków przyrody ożywionej - to tylko część zalet tych gór.

Istotny punkt na mapach turystycznych, w którym krzyżuje się wiele turystycznych szlaków pieszych, dla biegaczy narciarskich i tras rowerowych. Przełęcz Okraj leży na granicy państwowej. Po polskiej stronie leżą m.in. Kowary i Jarkowice, najbliżej zaś znajduje się schronisko na Przełęczy Okraj. Po czeskiej stronie - kameralny i ceniony ośrodek narciarski Malá Úpa.

Kamienna tama, budowana na początku II dekady XX wieku, by przeciwdziałać niszczycielskim powodziom. W XIX stuleciu Karpacz przynajmniej trzykrotnie poważnie ucierpiał po gwałtownym wezbraniu górskiej rzeki. Zapora na Łomnicy efektywnie spełniła swoje podstawowe zadanie. A przy okazji przyczyniła się do powstania uroczego zalewu i małej kaskady.

Tętniący niezwykłą magią i romantycznym nastrojem zakątek w Karpaczu. Powstanie kaskady związane jest ze spiętrzeniem wód górskiej rzeki Łomnicy na zaporze, której źródło wypływa z wys. 1407 m n.p.m., z Wielkiego i Małego Stawu. Dziki Wodospad to piękne miejsce, co doskonale widać na zdjęciach. Lepiej jednak udać się tam osobiście i przekonać się na własne oczy.

Może i nieduża (do 10 metrów wysokości), za to pełna swoistego uroku oraz niezwykle fotogeniczna formacja skalna. Siły natury przez tysiące lat rzeźbiły w granitowych ostańcach, zostawiając widoczne liczne zjawiska geologiczno-geomorfologiczne. Kotki położone są na wysokości ok. 1090 m n.p.m., w gminie Podgórzyn, przy granicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Charakterystyczna i dobrze rozpoznawalna przez turystów grupa granitowych głazów. Choć Słonecznik wyrasta ledwie 12 m ponad podłoże, to położenie na grani na wysokości 1423m n.p.m. czyni z niego doskonale widoczny punkt odniesienia. Podobno w zamierzchłej przeszłości mieszkańcy rejonu określali południe po tym, kiedy słońce znajdowało się dokładnie nad skałami.

Wysoka nawet na 25 metrów grupa skał, uformowanych przez tysiące lat procesów geomorfologicznych, z różnego typu erozjami na czele. Obserwowana z odpowiedniej odległości, rzeczywiście może przypominać kształtem pątników w trakcie pielgrzymki. Głazy znajdują się na wschodnim skraju Śląskiego Grzbietu. Z Karpacza można do nich dojść szlakiem w niespełna godzinę.

To formacja skalna, zlokalizowana nad prawym brzegiem Płomnicy, nieopodal centrumKarpacza. Ciekawa przynajmniej z kilku względów. Sportowych - świetnie nadaje się do wspinaczki. Historycznych - w XIXw. eksploatowano tu minerały, zachowały się 2 groty. Przyrodniczych - jest zróżnicowana geologicznie. Estetycznych - skały i widok z ich szczytu są po prostu piękne.

Nie tylko najwyższy (1602 m n.p.m.), ale i najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy. Swoją cegiełkę do budowy sławy i chwały tego polsko-czeskiego szczytu dołożyły także kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Po wdrapaniu na szczyt, zdecydowanie największe wrażenie robią jednak przyroda oraz zapierające dech w piersi panoramy.